Dlaczego mam te bóle brzucha mając 22 lata?

Witam. Od jakiegoś czasu zauwazylam niepokojące objawy ze strony swojego układu pokarmowego.. Mianowicie często boli mnie brzuch, mogę opisać ten ból jako piekący, gniotacy, w nadbrzuszu.. Przeważnie wtedy muszę skorzystać z łazienki, najwcześniej dzieje się tak późną nocą. Rano bardzo często miewam puste odbijanie i gazy.. Bardzo też burczy mi wtedy w brzuchu co jest uciążliwe.. Nigdy nie zwracalam uwagi na wygląd swojego stolca ale ostatnio to zmieniłam i sprawiło to,że zaczęłam się martwić jeszcze bardziej.. Często miewam chwilowe biegunki, zatwardzenia. W stolcu zauważyłam również śluz, czasami jest on przezroczysty a czasami ścięty w zależności od rytmu wypróżnienia. Prócz tego najbardziej martwia mnie rzeczy,które widzę w stolcu.. Często miewam czarne kropki, czerwone skórki, białe kuleczki... Wpadłam na pomysł,że być może to resztki jedzenia ale niektórych rzeczy nawet nie jadłam a i tak znajduje je w kale.. Nie wiem już co myśleć. Białe kuleczki mam od niedawna. Są one idealnie okrągłe, mniejsze i większe, kruszą się... Wydaje mi się,że to może być lek, który od jakiegoś czasu zażywam - Intesta max. Te kuleczki mają identyczny wygląd jak granulki z tego leku.. Proszę mi powiedzieć czy to możliwe,że mój organizm go nie trawi? Dodam na koniec,że cierpię na nerwicę lękowa,może ma to jakieś znaczenie, codziennie odczuwam lęk i stres. Badania krwi w normie, USG jamy brzusznej prawidłowe. Ze względu na nerwicę bardzo się boje poważnych chorób, w głowie mam nowotwory i jestem kłębkiem nerwów.. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź kobieta/ 22 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękujemy za nadesłane pytanie. Rozumiem Pani niepokój o stan swojego zdrowia. Niestety, nie jest możliwe postawienie diagnozy przez Internet. Potrzebuje Pani konsultacji z lekarzem, najlepiej z gastroenterologiem.

Jeśli aktualne wyniki badań krwi i USG są w porządku, to najprawdopodobniej nic bardzo poważnego się nie dzieje, ale oczywiście powinna Pani skonsultować się ze specjalistą i wykonać poszerzoną diagnostykę (w tym m.in. badanie kału czy badanie endoskopowe).

Objawy, które Pani opisuje, mogą świadczyć o różnych zaburzeniach, np. alergiach lub nietolerancjach pokarmowych (np. na laktozę lub gluten), zaburzeniach wchłaniania, SIBO (nadmierny rozrost flory bakteryjnej w jelicie cienkim), obecności pasożytów, problemach z trzustką.

Jeśli diagnostyka nie wykaże konkretnej przyczyny Pani dolegliwości, to lekarz stwierdzi najprawdopodobniej zespół jelita drażliwego (IBS), czyli czynnościowe zaburzenie pracy jelit. Nie jest to poważna choroba, ale wymaga kompleksowego podejścia do człowieka jako całości i zmiany stylu życia.

Co ważne, IBS zalicza się do najczęstszych zaburzeń psychosomatycznych (to znaczy, że stres i inne czynniki psychologiczne powodują lub nasilają objawy). Dlatego sugeruję, aby jak najszybciej udała się Pani na konsultację do lekarza, ponieważ im dłużej się Pani zamartwia swoim stanem zdrowia, tym bardziej mogą się nasilać dolegliwości. Więcej na temat IBS przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Proponuję też, aby na jakiś czas odstawiła Pani preparat Intesta max (o ile nie został przepisany przez lekarza) oraz zaczęła prowadzić dzienniczek objawów. Proszę zapisywać co i ile Pani je, stresujące sytuacje, nasilenie objawów. Być może odkryje Pani jakiś wzorzec nasilania się dolegliwości (np. po zjedzeniu nabiału czy owoców; reakcja na stres). Tym, co powinno Panią zaniepokoić, są przede wszystkim: przewlekła biegunka, gorączka, obecność krwi w kale, gwałtowne chudnięcie.

Warto, aby rozważyła Pani także konsultację u doświadczonego dietetyka klinicznego, a także skorzystanie ze wsparcia psychologicznego.

Pozdrawiam Panią bardzo serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.