Witam serdecznie!
Dziękujemy za nadesłane pytanie. Rozumiem Pani niepokój o stan swojego zdrowia. Niestety, nie jest możliwe postawienie diagnozy przez Internet. Potrzebuje Pani konsultacji z lekarzem, najlepiej z gastroenterologiem.
Jeśli aktualne wyniki badań krwi i USG są w porządku, to najprawdopodobniej nic bardzo poważnego się nie dzieje, ale oczywiście powinna Pani skonsultować się ze specjalistą i wykonać poszerzoną diagnostykę (w tym m.in. badanie kału czy badanie endoskopowe).
Objawy, które Pani opisuje, mogą świadczyć o różnych zaburzeniach, np. alergiach lub nietolerancjach pokarmowych (np. na laktozę lub gluten), zaburzeniach wchłaniania, SIBO (nadmierny rozrost flory bakteryjnej w jelicie cienkim), obecności pasożytów, problemach z trzustką.
Jeśli diagnostyka nie wykaże konkretnej przyczyny Pani dolegliwości, to lekarz stwierdzi najprawdopodobniej zespół jelita drażliwego (IBS), czyli czynnościowe zaburzenie pracy jelit. Nie jest to poważna choroba, ale wymaga kompleksowego podejścia do człowieka jako całości i zmiany stylu życia.
Co ważne, IBS zalicza się do najczęstszych zaburzeń psychosomatycznych (to znaczy, że stres i inne czynniki psychologiczne powodują lub nasilają objawy). Dlatego sugeruję, aby jak najszybciej udała się Pani na konsultację do lekarza, ponieważ im dłużej się Pani zamartwia swoim stanem zdrowia, tym bardziej mogą się nasilać dolegliwości. Więcej na temat IBS przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego
Proponuję też, aby na jakiś czas odstawiła Pani preparat Intesta max (o ile nie został przepisany przez lekarza) oraz zaczęła prowadzić dzienniczek objawów. Proszę zapisywać co i ile Pani je, stresujące sytuacje, nasilenie objawów. Być może odkryje Pani jakiś wzorzec nasilania się dolegliwości (np. po zjedzeniu nabiału czy owoców; reakcja na stres). Tym, co powinno Panią zaniepokoić, są przede wszystkim: przewlekła biegunka, gorączka, obecność krwi w kale, gwałtowne chudnięcie.
Warto, aby rozważyła Pani także konsultację u doświadczonego dietetyka klinicznego, a także skorzystanie ze wsparcia psychologicznego.
Pozdrawiam Panią bardzo serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego mam bóle brzucha po wypróżnieniu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Śluz w kale - czy to normalne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam te problemy gastryczne mając 22 lata? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam pieczenie w żołądku w wieku 33 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy przy zespole jelita drażliwego może być obecny tłuszcz w kale? – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Dlaczego mam ten ból w dole biodrowym? – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Dlaczego miewam te skurcze w obrębie brzucha? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Z czym powiązać te bóle brzucha i biegunkę? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Dlaczego mam biegunki i bóle brzucha? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Dlaczego miewam te luźne stolce mając 22 lata? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
31-latka myślała, że to zespół jelita drażliwego. Guz rósł przez 10 lat
Od 20 roku życia miała problemy jelitowe, ale diag
Objaw ustępuje nocą. Znak, że jelita potrzebują natychmiastowej pomocy
Objawy pojawiają się po lub w trakcie posiłku, a u
Zespół jelita drażliwego (IBS) - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie
Zespół jelita drażliwego inaczej zespół jelita nad