Dlaczego mam te nieregularne wypróżnienia?

Odnoszę wrażenie, że mam problem z nieregularnym wypróżnianiem i zastanawiam się czy to moment, by zgłosić się do gastrologa. Generalnie odbywa się to codziennie rano, jednak gdy przychodzi sobota coś się zacina i chodzę "zatkany". Sprawa komplikuje się też przy dłuższym wolnym. Czasami problem pojawia się także w tygodniu. Któregoś razu w ciągu doby wypróżniłem się porządnie około 5 razy. Informacje dodatkowe - niedoczynność tarczycy, siedząca praca.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zastanawiające jest, dlaczego problemy z wypróżnianiem zazwyczaj pojawiają się u Pana w sobotę lub w dni wolne od pracy.

Warto by było w tym celu przeanalizować tygodniowy jadłospis. Być może w piątek, kiedy zaczyna się weekend, zmienia Pan nawyki żywieniowe i pozwala sobie na więcej. Proszę zwrócić uwagę, czy spożywa Pan w tym czasie alkohol lub jedzenie typy fast food i inne niezdrowe przekąski. Jeśli tak, to najprawdopodobniej takie samopoczucie w sobotę jest skutkiem owych zachowań.

Zaburzenia rytmu wypróżnień mogą być związane nie tylko z dietą, ale również z aktywnością fizyczną. Z pewnością siedzący tryb pracy oraz nieregularne spożywanie posiłków nie sprzyja. Zanim więc uda się Pan do specjalisty, proszę przeanalizować swoje nawyki – zarówno te żywieniowe, jak i związane z aktywnością fizyczną. Warto również rozważyć wizytę u dietetyka, który spojrzy na to w sposób obiektywny.

Zachęcamy do artykułu na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-wyproznianiem-jak-sobie-z-nimi-radzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.