Dlaczego mam to uczucie odrealnienia?

Witam. Od pewnego czasu zmagam się z dziwnym uczuciem "odrealnienia". Potrafię wstać rano i przez cały dzień czuć się nie wyraźnie. Wszystko wydaje się takie dalekie, głosy wolniej do mnie dochodzą oraz są wytłumione. Pierwszy raz zdarzyło mi się to podczas bardzo stresującej prezentacji w szkole. Myślałam że zdarza mi się tak tylko w sytuacjach stresujących ale ostatnio podczas zwykłego dnia wolnego owe uczucie powróciło. Utrudnia mi to koncentracje przez co moje oceny w szkole się pogorszyły. Oczywiście stan ten nie jest ciągły, ale ciężko stwierdzić kiedy znów się pojawia. Chciałabym dowiedzieć się czy opłaca się to jakoś leczyć. Mam też od bardzo długiego czasu problem z samoakceptacją oraz nie mogę się pogodzić z tym że jako dziecko zostałam porzucona przez biologicznych rodziców ( obecnie mam 18 lat ). Aktualnie mam kochaną i wspierającą rodzinę ale nie mogę się pozbyć tej myśli że jestem niechciana. Czy coś takiego także można leczyć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisane przez Panią objawy takie jak uczucie derealizacji oraz problemy z samoakceptacją są częstymi symptomami zaburzeń o podłożu psychicznym.

Derealizacja, czyli inaczej odrealnienie to zazwyczaj reakcja obronna organizmu na sytuacje stresowe, które są wywoływane przez bodźce ze świata realnego. Często cierpią na nie osoby z nerwicą lękową. Oprócz odrealnienia występują również inne objawy, takie jak: uczucie niepokoju, bezsenność i bóle głowy.

Jednak fakt braku akceptacji własnej osoby i inne negatywne myśli mogą świadczyć o depresji. Ten zespół zaburzeń nastroju dotyka naprawdę wielu ludzi, jednak bez problemu otrzymają oni fachową pomoc psychologów i psychiatrów.

Zachęcamy, aby udała się Pani do poradni psychiatrycznej. Specjaliści z pewnością zdiagnozują źródło problemów i zaplanują efektywne leczenie.

W leczeniu depresji pomocna jest sama psychoterapia, jednak w razie potrzeby, stosuje się również leczenie farmakologiczne.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi opisywanych wyżej problemów:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/depresja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.