Dlaczego moja narzeczona mnie nie szanuje?

Witam. Mam 27 lat, od 5 lata jestem z dziewczyna, kilka miesiecy sie zareczylem, natomiast mam wielki problem, moja kobieta wgl mnie nie szanuje, podczas kłótni wyzywa mnie od najgorszych, ze jestem zerem, ze nie zasluguje na szacunek, jestem psychiczny. Dodam ze jesli cos nie jest po jej mysli wlasnie tak sie konczy romowa klotnia , przeklenstwami, blokowaniem mnie na telelfonie , nie odzywaniem sie po kilka dni. Nie wiem co mam robić..

Dzień dobry.

Przede wszystkim uważam, że powinien Pan porozmawiać ze swoją partnerką o sytuacjach, słowach, zachowaniach, których Pan nie akceptuje.
Myślę, że rozmowa jest wskazana. Szczera, otwarta, nieoceniająca.

Ponadto może zgłosić się Pan do psychologa. Mogą Państwo również udać się razem na wizytę do psychoterapeuty par.

Życząc szacunku i partnerstwa,
Dariusz Pysz-Waberski

Szanowny Panie,

Kłótnie w związku są zjawiskiem naturalnym, jednak przebieg tych kłótni, w których Pana narzeczona wykazuje się agresją słowną oraz jej zachowanie po kłótni nie należą do akceptowalnych form zachowań w związku. W relacjach jednak następuje interakcja co oznacza, że zachowanie Pana partnerki jest odpowiedzią na Pana zachowanie, być może nieadekwatną, jednak jest to reakcja na wasz wspólny spór.
Po pierwsze powinien Pan porozmawiać z narzeczoną o tym jak Pan się czuje podczas takich kłótni ( kwestia czy od zawsze tak wyglądały, co mogło wpłynąć na zmianę zachowania partnerki?) oraz poznać opinię, emocje partnerki, po drugie jeśli zależy Panu na utrzymaniu relacji i stworzeniu trwałego, szczęśliwego związku radziłabym skorzystanie wspólnie z pomoc psychologa pracującego z parami. Praca ze specjalistą pozwoli na lepsze zrozumienie motywów swoich zachowań, emocji oraz rozpocznie pracę nad poprawą komunikacji w parze. Jest to szczególnie istotne, gdyż stoicie Państwo w perspektywie czasowej przed podjęciem ważnej decyzji o ślubie, byciu razem.
Warto podjąć pracę właśnie na tym etapie aby w pełni świadomie zadecydować.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek