Dlaczego nie chudnę, pomimo że chodzę na spacery i czasami ćwiczę?

Mam 14 lat, ważę 53 kg i mam 163 cm wzrostu. Mam dużo tkanki tłuszczowej na brzuchu. Chciałabym w 2 tyg. pozbyć się przynajmniej 6 kg. Codziennie chodzę na 1,5 godzinne spacery. Czasami też ćwiczę, ale nadal ważę tyle samo. Co robić ?
14 LAT ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam
Masa ciała znajduje się w normie, dlatego też nie ma powodu do obaw.Nadmiar tkanki tłuszczowej natomiast można zredukować poprzez regularne ćwiczenia oraz zdrowe odżywianie.
W kwestii aktywności fizycznej warto skupić się na codziennych ćwiczeniach modelujących partie brzucha - brzuszkach, skłonach oraz takich sportach jak biegi, pływanie, aerobik, jazda na rowerze - minimum 40 min dziennie.
Spacery są prawidłowym nawykiem, jednak nie pobudzają do pracy w dużym stopniu mięśni brzucha.
Ponadto należy zrezygnować ze słonych kalorycznych przekąsek, słodzonych napojów i słodyczy oraz żywności typu fast food.
To wystarczy, aby zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Proszę jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały, a 2 tygodnie to zdecydowanie za krótko, aby osiągnąć cel.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego nie chudnę, pomimo że dużo ćwiczę?

Witam serdecznie. Od lipca przytyłam 5 kg przez siedzącą pracę! 3 razy w tygodniu chodzę na siłownię, aerobik, a mimo to nie chudnę:( Bardzo urósł mi brzuch i boczki. Nie jadam obiadów przez godziny pracy. Co mogę więcej zrobić, jakie ćwiczenia wykonywać? Naprawdę dużo sobie odmawiam. Proszę o pomoc, nie wchodzę w stare spodnie. 1. 59 kg; 20 lat; kobieta; praca siedząca; siłownia. 2. Wcześniej brak podjętych prób, mających na celu schudnięcie. 3. W rodzinie nie ma nadwagi. 4. Jestem zdrowa. 5. Od poniedziałku do piątku: 6:30 - płatki owsiane z mlekiem 0,5% i rodzynkami, woda; 10:00 - drożdżówka, czerwona herbata; 13:00 - kasza gryczana/ryż brązowy, kilka plasterków polędwicy, marchewka/brokuły lub razowe, ciemne, ciężkie lub orkiszowe pieczywo (2 kromki) z warzywami/serem wiejskim, czerwona herbata; 15:00 - jabłko/gruszka/jogurt, zielona herbata; 18:30 - razowe, ciemne, ciężkie lub orkiszowe pieczywo z warzywami/serem wiejskim, czerwona herbata. Niedziela: 7:30 - kiełbasa/parówka, musztarda, kromka chleba; 9:00 - kawa gorzka, bez mleka, kawałek babki/sernika lub drożdżówka; 12:00 - rosół, schabowy/mielone, 2 łyżki ziemniaków, sałatka; 15:00 - kawa i coś słodkiego; 18:00 - 2 kanapki z śledziem lub jajecznica, woda mineralna, raz na 2 tygodnie pizza lub kebab, jakiś cukierek.
ponad rok temu

Witam!

Z diety wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Z metod kulinarnych najkorzystniejsze jest gotowanie na parze – pozawala na „zaoszczędzenie” witamin i składników mineralnych, traconych w czasie obróbki kulinarnej. Należy unikać smażenia. Jedzenie może być także przygotowywane metodą pieczenia, duszenia w małej ilości tłuszczu. Należy zrezygnować z zagęszczania zup i zabielania.

Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym zdrowsze zamienniki i są to:
- galaretki owocowe,
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze jeśli dodamy do nich np. starte jabłko,
- batony zbożowe (typu muesli),
- sorbety owocowe,
- koktajle mleczno-owocowe,
- musy owocowe,
- kakao na odtłuszczonym mleku,
- cukierki na bazie słodzików,
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.
Nie polecam czekolad typu light - czasem zawierają nawet więcej kilokalorii niż czekolady tradycyjne.

Przykładowe ćwiczenia znajdzie Pani na abccwiczenia.pl. Proszę przeznaczyć na nie co najmniej 30 minut dziennie.

Pozdrawiam
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego ćwiczę i nie chudnę?

Sytuacja wygląda tak: 170 cm, 66 kilo. Od 2,5 miesiąca chodzę regularnie na ćwiczenia fitness: od pon-czw po dwie godziny dziennie fitness+fitness lub fitness+spinning, pt-sob godzina fitness. Przez te 2,5 miesiąca schudłam zaledwie 2 kilo. Nigdy nie lubiłam tłustych rzeczy, fast foodów, nie lubię czipsów, po prostu tego nie jem. Słodycze mogą dla mnie nie istnieć. Dziennie wypijam 1,5 litra wody, zjadam 4 do 5 małych posiłków (banan z jogurtem, kanapka itp.), potem ćwiczenia i w domu coś lekkiego, zupa, owoce. Moje pytanie: co robię źle ? Czy to możliwe, że mój organizm spala to w aż tak ślimaczym tempie? Nie chodzi mi o zrzucenie 10 kilo w tydzień, ale czy 2 kilogramy w 2,5 miesiąca to nie za wolno ?
ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania

Witam!
 Podchodząc do problemu teoretycznie może być kilka przyczyn przedstawionej przez Panią sytuacji:
-zmiana proporcji tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej na korzyść tej drugiej, spowodowana intensywnym treningiem. Tkanka mięśniowa waży więcej niż tłuszcz, dlatego w okresie treningu spadek masy ciała w kilogramach może być niezauważalny. Warto zwrócić uwagę na wymiary.
Przy szacowaniu tempa utraty masy ciała należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeżeli wyjściowa ilość tkanki tłuszczowej była mała, spadek kilogramów będzie zdecydowanie wolniejszy.
-spowolnienie metabolizmu spowodowane zbytnią dysproporcją między dostarczanymi a spalanymi kaloriami. Pani opis sugeruje bardzo intensywne treningi. Należy dostosować sposób odżywiania do ilości ćwiczeń fizycznych, ponieważ organizm może przestawiać się na tryb oszczędzania. Paradoksalnie niekiedy w takich przypadkach zwiększenie ilości kalorii powoduje, że waga zaczyna spadać.
-przyczyna hormonalna (mało prawdopodobna). Problemy z tarczycą wpływają na metabolizm, a pośrednio także na masę ciała.

Myślę, że u Pani najbardziej prawdopodobna jest pierwsza przyczyna. Proszę zweryfikować stosunek zapotrzebowania energetycznego do tego co Pani aktualnie przyjmuje oraz zmianę w obwodach.
Z dodatkowych wskazówek - przy takiej ilości treningu - więcej płynów oraz uzupełnianie elektrolitów.

Pozdrawiam serdecznie! 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty