Dlaczego nie mogę się wypróżnić mając 19 lat?

Dzień dobry! Zacznę od tego, że od dłuższego czasu cierpie na zaburzenia odżywiania różnych maści (przechodzę z jednego do drugiego i tak w kółko). Choroba poskutkowała tym, że zacząłem przyjmować bardzo dużo środków przeczyszczających. Potrafiłem zażyć nawet 90 tabletek Bisacodylu w ciągu jednego tygodnia. Najprawdopodobniej uzależniłem się od tych leków. Przez wiele miesięcy brałem je nieprzerwanie. Lecz ostatnio zauważyłem, iż bez nich nie potrafię się normalnie wypróżnić. Kiedy naciskam na brzuch pojawia się ból (podobnie, gdy zaczynam przeć). Mimo moich starań nic "nie wypada". Boję się, że moje jelita się rozleniwiły na amen. Od pięciu dni nie potrafię się wypróżnić.

Dzień dobry,

Koniecznie warto zasięgnąć konsultacji u specjalisty, aby rozpocząć leczenie zaburzeń odżywiania i nauczyć się docelowo racjonalnego podejścia do sposobu odżywiania. W celu przeciwdziałania zaparciom stolca zaleca się spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, najlepiej co 3-4 godziny i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Oznacza to, że należy wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Ponadto, codzienna dieta powinna obfitować w nisko przetworzoną żywność będącą bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje perystaltykę jelit (całościowo 35-40 g na dobę). Warto również dodawać na zimno do sałatek i dań obiadowych oleje roślinne (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej konopny), które mogą przyspieszyć pasaż treści pokarmowej w jelicie. Dodatkowym pomysłem jest poprzedzenie pierwszego posiłku szklanką przegotowanej wody z małym dodatkiem miodu i soku z cytryny, bądź naparu z suszonych śliwek lub fermentowanego, naturalnego produktu mlecznego, np. kefiru czy maślanki. Pomocnym rozwiązaniem może się również okazać kleik z siemienia lnianego, który powstaje w wyniku krótkiego gotowania, bądź wyłącznego zalania nasion wrzątkiem.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl
https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424