Dlaczego nie umiem rozmawiać z ludźmi?

Witam. Mam 19 lat, od jakiegoś czasu coraz większą trudność sprawia mi rozmowa z drugim człowiekiem. Nie potrafię znaleźć słów, aby opisać to, co chcę przekazać. Często w trakcie mówienia mam pustkę w głowie, taką nagłą. Byłam dosyć nieśmiała, jednak praca na stanowisku kelnerki pozwoliła mi się otworzyć. Jednak teraz przez trudność w wysłowieniu się, przestaję rozmawiać z ludźmi, nawet tymi z najbliższego otoczenia. W dodatku od jakiegoś czasu czuję się nieobecna. Uczucie jakby ciało działało oddzielnie od duszy. Nie mogę w pełni cieszyć się z życia.

Dzień dobry, trzeba by się zastanowić, skąd takie trudności i zbadać Pani aktualną sytuację życiową. Zastanawia mnie, co takiego się w Pani dzieje, że trudno to uzewnętrznić - czy dotyczy to emocji przykrych takich jak smutek, gniew, czy wszystkich, łącznie z radością, zadowoleniem? Z pewnością jest to dla Pani niekorzystne i powoduje pogorszenie samopoczucia, być może poczucie zakorkowania, zablokowania - które powoduje duże cierpienie psychiczne. Czasem lęk jest tym, co utrudnia autoekspresję, czasem lęk przed oceną, ale także - u pacjentów depresyjnych obserwuje się tego rodzaju trudności. Jest to zazwyczaj połączone z poczuciem izolacji i beznadziejności. Warto byłoby dobadać, jakie dodatkowe objawy obserwuje Pani u siebie. Napisała Pani o objawie poczucia oddzielania się duszy od ciała - prawdopodobnie to objawy dysocjacyjne, mające na celu wyparcie, usunięcie z pola świadomości trudnych przeżyć. Występują o osób zdrowych epizodycznie w stanach nasilonego stresu, przemęczenia, ale także u osób z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi, czy osobowości. Jest Pani młodą osobą, a jak domyślam się z Pani wiadomości - objawy nie trwają krótko. Warto zatem byłoby skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą. Chętnie Panią przyjmę, w tym momencie jest to możliwe także online. Dobrze by Pani wiedziała, że takie trudności nie muszą być w Pani życiu obecne zawsze, że dzięki oddziaływaniom specjalistycznym takim jak na przykład psychoterapia - wiele wzorców przeżywania, zachowania - można zmieniać. Pozdrawiam serdecznie. Kamila Dziwota//tel. 513306125