Dlaczego odczuwam lęk przed usamodzielnieniem się?

Witam proszę o pomoc .otusz mam 23 lata pracuje mieszkam u rodziców .Mam się usamodzielnić ale boje się bardzo że sobie nie poradzę .Boje się jak rodzice umrą co tak samo jak bym stracił teraz prace nie wiem co bym począł .Mam niską samo ocenę .Przyznam się że nie mogę się zakochać w i ułożyć życie z kobietą ciągle jestem smutny i zobojętniały .Myślę ciągle o samobójstwie ale brakuje mi odwagi to raz dwa wiem że bym skrzywdził moich bliskich chodzę do psychologa ale nie czuje efektów

Witam, napisał Pan że pracuje, mieszka z rodzicami, ma się usamodzielnić. Obawia się tego, czy sobie poradzi. Ma Pan obniżony nastrój i samoocenę. Pana lęk przed samodzielnością, jak Pan napisał, może być związana z małą wiarą w swoje możliwości, mniejszą motywacją. Jeżeli korzysta Pan z psychoterapii proszę o tym porozmawiać ze swoim psychologiem. Terapia to proces. Jest to skuteczna forma pomocy, wymagająca jednak czasu i zaangażowania. Jeżeli nie czuje Pan efektów, również warto ten temat poruszyć. Pozdrawiam serdecznie

Witam
Pana objawy bez wątpienia wymagają uważnego przeanalizowania. W opisie Pana problem poruszył Pan kilka sfer problemowych myślę jednak, że objaw, który może być osiowym (głównym) to zaburzenia nastroju w kierunku zaburzeń depresyjnych.

Podwyższony lęk i poczucie nieradzenia sobie z wymogami codziennego życia, poczucie bezsensu oraz myśli samobójcze to typowe objawów zaburzeń depresyjnych.

Jeśli podczas terapii udało by się nam uporać z Pana zaniżonym nastrojem zobaczyłby Pan swoją sytuację życiowa z nowej bardziej pozytywnej perspektywy oraz odzyskałby Pan poczucie sprawczości w swoim życiu.

Myślę, że warto będzie rozważyć farmakoterapię połączoną z psychoterapią prowadzoną w nurcie poznawczo behawioralnym, zapraszam do kontaktu wspólnie postaramy się rozwiązać Pana problem. Prowadzę również psychoterapię drogą on-line

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta
Zapraszam do odwiedzenia mojej strony na facebooku:
https://www.facebook.com/MmaTerapia