Dlaczego przenoszę frustrację z pracy do domu?

Mimo że mój partner działa na mnie uspokajająco to i tak czasami zdarza się że przenoszę moją frustrację z pracy do domu i wtedy są kłótnie których nie chce prowokować, poprostu tak wychodzi. Podpowiedźcie co mam zrobić?

Dzień dobry!
Życie składa się z różnych obszarów - zawodowego, prywatnego, relacji z ludźmi, etc. Mimo, iż - jak rozumiem - preferowane przez Panią byłoby oddzielanie tych obszarów od siebie, często nie jest to w pełni możliwe, ponieważ we wszystkich uczestniczy właśnie Pani. Proponowałabym udanie się na konsultację do psychoterapeuty by przyjrzeć się w jaki sposób przeżywa / odreagowuje Pani negatywne stany emocjonalne i dlaczego często prowadzi to do kłótni z partnerem. Być może odpowiedź na Pani dylemat zawiera się w poznaniu tego ukrytego obszaru opisanego przez Pani "nie chcę prowokować, po prostu tak wychodzi".
Z wyrazami szacunku
]Barbara Sulanowska

Witam Panią
Przenoszenie negatywnych emocji z pracy do domu
nazywamy wyrzuceniem emocji na obiekt niezagrażający.
Nadmiar emocji, nagromadzony w pracy podczas trudnych
czy konfliktowych sytuacji zwykle zabieramy do domu
i „obdarzamy” nimi swoich najbliższych.
Nie przepracowane negatywne emocje, przyniesione z pracy
prosto do domu sprawiają, że przez pryzmat minionej sytuacji
wyniesionej z pracy, błędnie oceniamy nową sytuację w domu.
Dlatego, zamiast generować psychofizyczne napięcie,
zanim wejdzie Pani w nową, domową sytuację,
warto spróbować się wyciszyć, aby nie przenosić negatywnych emocji
z pracy. Można pójść na spacer, poćwiczyć albo przynajmniej ochłonąć,
siedząc przez kilka minut na ławce w parku lub wziąć prysznic.
Polecam też trening autogenny, progresywną relaksację mięśni,
czy specjalne ćwiczenia oddechowe.
Jeżeli to nie przyniesie spodziewanego efektu,
to zachęcam do skonsultowania problemu z psychologiem.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl