Witam Pana ciepło!
Głęboko Panu współczuję bycia świadkiem tak trudnych wydarzeń. Zapewne konieczność brania udziału w przesłuchaniach i postępowaniu sądowym dodatkowo zaognia bolesne wspomnienia.
Niestety nie jest możliwe postawienie diagnozy na temat objawów, które Pan opisuje, na odległość. Proszę więc to, co napiszę poniżej, potraktować jako jedynie sugestię.
Symptomy, które Pan wymienia mogą wskazywać na PTSD (od ang. post-traumatic stress disorder), czyli zespół stresu pourazowego. Syndrom PTSD pojawia się w sytuacji, gdy człowiek bierze udział, jest świadkiem lub pośrednio doświadcza sytuacji, która wywołuje w nim tak silny stres: lęk, przerażenie, bezsilność że przekracza on zdolności przystosowawcze organizmu. Zdarzenia traumatyczne obejmują zazwyczaj czyjąś śmierć, poważny uraz lub ich zagrożenie. Często początek tego zaburzenia pojawia się po okresie latencji, który może trwać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy.
Osoba cierpiąca na PTSD doświadcza silnego niepokoju, będąc narażona na wewnętrzne lub zewnętrzne sygnały, które choćby tylko przypominają traumatyczne wydarzenie, wywołują skojarzenia z nim. Stres pourazowy objawia się ciągłym napięciem i wzmożoną wrażliwością – jakby organizm przygotowywał się na ponowne przeżycie podobnej sytuacji. Charakterystyczny jest uporczywy lęk oraz tzw. flashbacki, podczas których człowiek przypomina sobie urywki doświadczonych zdarzeń traumatycznych. Zapraszam do przeczytania artykułów na temat PTSD, być może podpowiedzą Panu kierunek działania: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-ptsd, https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ptsd, https://relacje.abczdrowie.pl/zespol-stresu-pourazowego/6955923681290752a.
U większości osób zespół stresu pourazowego ustępuje z czasem, są jednak i takie, u których zaburzenie może utrzymywać się przez wiele lat. Dlatego dobrze byłoby, by Pan skonsultował swoje symptomy z lekarzem psychiatrą (być może pomocna będzie farmakoterapia, stosuje się leki podobne, jak w depresji) oraz psychoterapeutą, który pomoże Panu wyciszyć emocje związane z tak trudnym wydarzeniem.
Gdyby okazało się, że diagnoza będzie inna, lekarz zasugeruje pomocne rozwiązania dla opanowania nadmiernego lęku związanego z Pana zdrowiem.
Pozdrawiam Panu serdecznie i życzę powrotu do psychicznego dobrostanu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie są najpowszechniejsze objawy PTSD? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
- Wmawianie sobie różnych faktów – odpowiada Piotr Bochański
- Co to jest szok artyleryjski? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czas ujawniania się stresu pourazowego – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Kiedy po wypadku mogą pojawić się objawy traumy? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Jak poradzić sobie ze wspomnieniami, które wracają nawet nocą? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy PTSD można mieć przez całe życie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Zespół stresu pourazowego i uczucie pieczenia skóry – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Co to jest reaktywność emocjonalna w PTSD? – odpowiada Mgr Krzysztof Łowigus
- Czym jest aktywowanie pamięci traumy? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak