Dlaczego zmagam się z systematycznie nasilającymi się trudnościami z oddychaniem?

Witam, Od około 2 lat zmagam się z systematycznie nasilającymi się trudnościami z oddychaniem. Początkowo trudności były znikome, teraz natomiast po każdym wysiłku, jedzeniu słodkich rzeczy, kawie itp trudności się nasilają (znacznie) próbuję złapać oddech poprzez ziewanie. Jednak cały czas mam uczucie braku tchu. Byłem u psychologa leki nic nie pomogły, kardiolog nic, pulmonolog nic, lekarz rodzinny nic, prześwietlenie klatki nic, spirometria ok, badania tężyczkowe minimalnie pozytywne (tzn tężyczka wykryta ale w małym stopniu), jedynie gastrolog wykrył refluks i przepuklinę przełyk Co robić ? Cały czas się dusze nie mogę normalnie funkcjonować
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam te trudności z oddychaniem?

Witam. Od 2-3 miesięcy mam problem. Pojawiają się trudności z oddychaniem w czasie spoczynku i zawroty głowy. Pulsoksymetr pokazuję dobrą saturacje nawet przy dusznościach ale zaobserwowałem skaczące tętno i zawsze jak następują duszności i zwroty tętno skacze, nawet wynik powyzej 80 tętna powoduje u mnie szybsze bicie serca, duszności i zawroty (chociaż zawroty nie występują zawsze). Jaki może być powód? Czy to może być nerwica?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Witam Pana,



wskazana jest szczegółowa diagnostyka.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego miewam trudności z oddychaniem?

Witam, od ponad 2 miesięcy mam problemy z oddychaniem. Nie jest to mocny problem, ale czuje ze muszę wkładać mały wysiłek w to, żeby wziąć oddech nie robię tego samoistnie. Do tego ostatnio doszły sytuacje w których duszność zrywa mnie ze snu, ciężko mi się oddycha ok 20/30 minut, do tego dochodzi uczucie drętwienia pod mostkiem i uczucie słabości w nogach i rękach. Proszę o odpowiedz czy to może mieć związek z sucha przegroda nosowa czy to coś poważniejszego
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty