Wydaje mi się, iż dolegliwości o których Pani pisze, mogą wynikać z wytłumionych uczuć niepokoju, lęku, stresu, a także tłumienia w sobie chęci na kontakt z innymi ludźmi (który jak rozumiem jest zahamowany przez barierę językową). W momencie kiedy próbujemy coś tłumić i wypierać (a szczególnie gdy tłumimy i wypieramy emocje), potęgujemy niepokój, który jest w naszym ciele (choć może być nieodczuwany świadomie). Taki niepokój, napięcie i stres w jakimś momencie musi mieć ujście. Kiedy nie oddziałujemy na nie świadomie (podejmując różnego rodzaju metod radzenia sobie ze stresem, relaksacje, terapie, hobby itd.), wtedy znajdują one swoje ujście w sposób niekontrolowany i często "najłatwiejszy". Chroniczny stres obniża sprawność naszego układu odpornościowego, dlatego też pojawiają się różnego rodzaje dolegliwości zdrowotne (bo tu jest niejako „słabe ogniwo”). Skoro Pani wyniki wyszły dobrze, przypuszczam, iż taka właśnie sytuacja miała miejsce.
W tym momencie najważniejsze jest, aby nie nakręcała Pani błędnego koła, które każe Pani - pomimo ewidentnych dowodów braku poważnej choroby - myśleć i niepokoić się co dnia. Polecam zgłosić się do psychologa, z którym przepracujecie wspólnie Pani przekonania i niepokojące sytuacje (jeżeli nie w Niemczech, to proponuję konsultację online - zapraszam do kontaktu jeżeli byłaby Pani zainteresowana taką formą współpracy akurat ze mną). Po drugie proszę starać się nie tłumić emocji, ani zachowań – powodować to będzie większy stres, mały kontakt z innymi i pogłębiającą się barierę językową (język nie używany z czasem zanika). Powodzenia!
Witam,
Dobrze byłoby aby porozmawiała Pani ze specjalistą (psychologiem), aby nie być ze swoimi obawami sama. Z tego co Pani opisuje jest to bardzo klasyczne błędne koło lękowe - zamartwia się Pani o swoje zdrowie, co wywołuje lęk i idące za tym objawy fizyczne. Wtedy nasza uwaga jeszcze bardziej skupia się na naszym ciele i tym bardziej wychwytuje nowe objawy fizyczne - to potęguje lęk i koło się zamyka.
Opisuje Pani, że 3 miesiące temu urodziła Pani dziecko i do tego jest Pani w kraju gdzie nie do końca łatwo jest się Pani porozumieć. To również może mieć wpływ na osłabienie Pani konstrukcji psychicznej i nasilenie się lęków.
Jeżeli nie ma Pani możliwości skontaktowania się ze specjalistą na miejscu mówiącym po polsku może warto byłoby rozważyć perspektywę spotkania przez Skype.
Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Prośba o wyjaśnienie wyniku badania psychologicznego skalą WISKAD – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Arytmia u 23-letniej osoby – odpowiada Mgr Anna Mochnaczewska
- Paniczny strach przed wizytą u lekarza – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Bóle głowy, problemy z koncentracją i zaburzenia koncentracji po traumatycznych przeżyciach – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Lęk przed własnymi snami – odpowiada Mgr Jolanta Liczkowska-Czakyrowa
- Jak leczyć lęk przed chorobą? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak zwalczyć panikę i lęk? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak zwalczyć lęk przed zawałem serca? – odpowiada Magdalena Pikulska
- Jak wyleczyć dolegliwości powodowane przez stres? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Lęk przed pozostaniem samej w domu – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
artykuły
Czy możesz mieć traumę i o tym nie wiedzieć? Sygnały, na które warto zwrócić uwagę
Trauma to trwały i silny uraz wywołany przez wydar
Przewlekły stres i lęk mogą wywołać objawy dermatologiczne. Jakie schorzenia skóry mają podłoże psychiczne?
Nieustanny stres oraz poczucie lęku, z którymi zma
Seksuolog o polskich mężczyznach: "Współcześnie seks traktowany jest jak dyscyplina sportowa"
Do problemów z erekcją przyznaje się 57 proc. anki