Prośba o wyjaśnienie wyniku badania psychologicznego skalą WISKAD

Proszę o wyjaśnienie mojego wyniku badania psychologicznego skalą WISKAD."Badanie ujawnia wyraźne tendencje do dyssymulacji psychologicznych czynników jako możliwych i istotnych w wyjaśnieniu patogenezy obrazu somatycznego. Pacjentka prezentuje w badaniu dobre przystosowanie, maskując - co obrazuje wynik badania- silnymi mechanizmami racjonalizacji, tłumienia,wyparcia negatywne emocje i przeżycia? -do poszerzonej obserwacji psychologicznej( maskowane zaburzenia depresyjne? ).

Najprościej rzecz ujmując: w przypadku trudności próbuje zachować Pani "kamienną twarz" i nie pokazuje na zewnątrz emocji, które odczuwa wewnątrz. Maskowanie takie - tłumienie i wypieranie emocji (czyli nawet nie tylko ukrywanie emocji przed innymi, ale odpychanie ich i zakrywanie przed samą sobą) powoduje różnego rodzaju napięcia, stres, a chronicznie zaburzenia typu depresja lub zaburzenia lękowe. Polecam zgłosić się na psychoterapię, celem dogłębniejszej diagnozy a także podjęcia pracy nad zmianą tych mechanizmów (głównie tłumienia i wypierania, które mogą mieć bardzo duży negatywny wpływ na emocjonalną sferę Pani życia). pozdrawiam.

Witam. Rzeczywiście trudno zrozumieć taki język. Z grubsza chodzi o to, że tak bardzo starała się Pani dobrze wypaść wypełniając ten trudny i długi test, że istnieje podejrzenie że nie była Pani tak całkiem szczera i spontaniczna a więc nie wiadomo, czy nie ukrywa Pani - może sama przed sobą - jakichś problemów psychologicznych. Że ma Pani tendencję do tłumienia silnych emocji, że sama przed sobą je Pani "chowa", gdyż prawdopodobnie trudno byłoby je znieść. Mechanizmy obronne to takie nasze strategie przystosowawcze. Pani wydaje się być osobą dobrze radzącą sobie, jednak osoba interpretująca Pani wyniki uważa, że to "radzenie sobie" jest pozorne, stąd przypuszczenie o depresji.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. Proszę pamiętać, że test to tylko jakaś metoda, a interpretujący wyniki zawsze może się mylić. Poszerzona obserwacja psychologiczna i rozmowa z psychologiem z pewnością te wyniki testu zweryfikują.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!