Duszności, lęki a możliwe dolegliwości

od kilku lat cierpię na duszności, są one całodniowe, kilkutygodniowe i praktycznie z niczym nie związane,nie towarzyszą im inne objawy.Mam ciągłe wrazenie,że nie dam rady nabrać powietrza, ciągle ziewam, czuje jakby powietrze nie mogło przejsc przez gardło. Boje sie isc spac z obawy ze umre,gdy wstane czekam na duszności z lękiem, nawet są takie godziny gdy one sie wzmagaja, ciagle o tym mysle. szukam info nt chorób i boje sie kolejnego dnia.

Stan może być związany z zaburzeniem psychicznym. Zalecam pełną konsultację psychologiczną oraz wykonanie badań wykluczających organiczną lub funkcjonalną przyczynę duszności - w pierwszej kolejności wizyta u lekarza rodzinnego.

Na początku zalecałbym przeprowadzenie dobrej diagnostyki medycznej. Niech lekarz, którego obdarzy Pani zaufaniem sam oceni, czy i jakie badania są ewentualnie potrzebne. Wykluczymy w ten sposób hipotezę o somatycznych przyczynach. Jeżeli lekarz stwierdzi,że jest Pani zdrowa, to znaczy,że objawy mają źródło w Pani lęku. Poszukiwanie nowego lekarza, nowych danych dotyczących ewentualnych chorób tylko nasila lęk, dlatego pierwszym krokiem w przypadku lęku o zdrowie jest powstrzymanie się przed poszukiwaniem informacji i wykonywaniem kolejnych badań. To bardzo trudne, ale zazwyczaj zmniejsza poziom stresu i intensywność myślenia o chorobach. W odwracaniu uwagi od "choroby" pomóc mogą techniki relaksacyjne, metody poznawczo-behawioralne, jak też jakiekolwiek aktywności podejmowane z zaangażowaniem uwagi i ciała.
Jeżeli problem się nasilają, warto zgłosić się do psychoterapeuty po specjalistyczną pomoc.
Powodzenia.

Dzień dobry, po pierwsze zachęcam do kontaktu z lekarzem rodzinnym o opowiedzenia mu o swoich objawach, lekarz zadecyduje, czy kierować panią na dalsze badania. Jeżeli wykluczone zostaną obawy medyczne zachęcam do kontaktu z psychologiem i rozpoczęcie psychoterapii gdyż objawy mogą mieć podłoże nerwicowe. Pozdrawiam.