Szanowna Pani,
Problem niskiej masy ciała jest zagadnieniem, którego nie należy bagatelizować. U Pani rzeczywiście występuje bardzo duża niedowaga. Pani sytuacja wymaga szczegółowego przeanalizowania zarówno pod kątem dotychczasowej diety jak i równowagi metaboliczno - hormonalnej, gdyż jej zaburzenie może być przyczyną Pani stanu, a dopiero później będzie można wdrożyć odpowiednie postępowanie mające na celu wyrównać tę sytuację. Polecam zatem udać się do specjalisty. Jako że jest Pani mieszkanką Krakowa zapraszam na konsultacje do swojego gabinetu, wszystkie informacje znajdzie Pani w zakładce O mnie.
Po części za naszą masę ciała odpowiada genetyka, gospodarka hormonalna. Warto było by zweryfikować czy zapotrzebowanie kaloryczne jest stosowne do tego co Pani potrzebuje. Można to zrobić na podstawie dzienniczka żywieniowego i ewentualnie wprowadzić jakieś zmiany.
Jeżeli z badań wychodzi wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Niedowaga u matki karmiącej – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Duża niedowaga u 20-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Duża niedowaga i chude ciało u 20-latka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Duża niedowaga po urodzeniu dziecka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Duża niedowaga u 22-latki i dieta na wzrost wagi – odpowiada Ewa Kozłowska
- Niedowaga u mężczyzny z 173 cm wzrostu – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Niedowaga u 20-letniej kobiety – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co może znaczyć taka niedowaga? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Sposoby na zwiększenie wagi u 21-latka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Chęć przytycia u 21-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Sok w diecie młodych Polaków. Ekspert rozwiewa popularne mity
Jak wygląda dieta młodych Polaków? Po jakie produk
Otyłość brzuszna - przyczyny, leczenie, dieta, ćwiczenia
Otyłość brzuszna znacznie częściej występuje u męż
"Zdrowe odżywianie staje się modne". Zaskakujące wyniki badań
Jakie są nawyki żywieniowe młodych Polaków? Odpowi