Egoistyczny chłopak w związku

czy jak facet nie stara, ciagle tylko chce zeby spelniac jego potrzeby, woli kupic piwo zamiast kwiatka, powaznie porozmawiac z nim mozna tylko wtedy jak sie obrazi, milion razy trzeba powtarzac co sie chce, co robi zle swiadczy o tym ze ma syndrom piotrusia pana? jak zrobic by przestal to miec?

Mgr Adam Horak Psycholog

Kompleks Piotrusia Pana to postawa mężczyzny charakteryzująca się ucieczką od dorosłości, brakiem dojrzałości, unikaniem zobowiązań i odpowiedzialności. Piotruś Pan to żądny przygód marzyciel, wieczny chłopiec skupiony na sobie, niezdolny do budowania trwałych więzi, oczekujący od partnerki postawy opiekuńczej, pobłażliwej i niewymagającej (matkującej). Drażniące Panią zachowania chłopaka mogą być związane z problemem komunikacji i wyrażaniem potrzeb w Państwa związku. Koleżanka kiedyś uraczyła mnie zabawną opinią, że mężczyźni dojrzewają późno, ale nie dojrzewają nigdy : )

Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie literackie, nie naukowe. Pojęcie, które nic nie wyjaśnia. Ot, poetycka forma nazwania mniej poetyckiej, a czasem wręcz brutalnej, rzeczywistości. Niestety nic nie może Pani zrobić, aby chłopak "przestał to mieć". Może Pani jednak postawić swoje własne granice. Nie mamy takiej mocy, aby zmienić drugiego człowieka. Ale mamy wpływ na kształt swojego życia. Proszę się zastanowić, po co Pani chce tkwić w związku z osobą, która Pani nie szanuje, dla której nie liczą się ani Pani potrzeby, ani uczucia? Dobry związek buduje się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i zrozumieniu. Jeżeli liczy Pani na "cudowne uzdrowienie", proszę się nie łudzić. Musi Pani sama zadbać o szacunek dla siebie oraz stawianie granic. Być może warto wybrać się na terapię, aby zrozumieć, co Panią pociąga w takich związkach?