Gdzie uczeń z ADHD powinien siedzieć w klasie?

mam pytanie z innej beczki, bo interesuje mnie nazwa lub cokolwiek na temat badania naukowego, na podstawie którego wyznaczono, gdzie uczeń z ADHD powinien siedzieć w klasie.

Myślę, że takie wskazanie wynika wprost z przyczyn oraz objawów nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami w koncentracji uwagi. Umiejscowienie ucznia w pierwszym rzędzie ma na celu ograniczenie dystraktorów oraz pozwala nauczycielowi skuteczniej kontrolować reakcje i zachowania ucznia. Poważnych badań poświęconych temu zagadnieniu nie odnotowałem, związane to jest prawdopodobnie z trudnościami metodologicznymi, natomiast obserwacje pedagogów praktyków potwierdzają zasadność takiego działania.

W praktyce pedagogicznej stosuje się sadzanie ucznia "trudnego" np z ADHD w pierwszym rzędzie, ponieważ nauczyciel ma możliwość natychmiastowego reagowania na zachowania dziecka, może delegować mu dodatkowe zadania, umożliwiać mu większą ilość ruchu, poprzez angażowanie go w drobne czynności typu zebranie zeszytów itd. Ma to na celu podwyższania poczucia wartości u dziecka.