Ile kalorii przyjmować przy aktywnym trybie życia?

Mam 18 lat. Jestem dość aktywna fizycznie. Robię 2400 brzuszków dziennie, skaczę na skakance przez około 3x3 min i mam zamiar zapisać się na lekkoatletykę. Jeśli chcę prowadzić taki tryb życia, to ile muszę dziennie spożywać kalorii i ile mogę przytyć? Pozdrawiam
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Witam!

Zapotrzebowanie kaloryczne w dużej mierze zależy od Twojej masy ciała, wzrostu i tego, czy stosunek masy ciała do wzrostu jest wartością prawidłową.

Czy mogłabym prosić o podanie większej ilości danych?

Czy poza wspomnianą aktywnością fizyczną, podejmujesz np. ćwiczenia w ramach zajęć wf. ( z jaką częstością?)?

Pozdrawiam ciepło

PS Na pewno odradzam wszelkiego rodzaju głodówki i diety 1000 kcal.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ile kilokalorii spożywać przy aktywnym trybie życia?

Witam. Chciałabym zapytać ile kalorii spożywać przy bardzo aktywnym trybie życia. Nie chciałabym schudnąć, lecz trochę przytyć, z racji tego, że bardzo ćwicze trudno jest mi przybrać kilka kilogramów. moim problemem jest to, że nie jem zbyt dużo. Moim pytaniem jest co najlepiej jesc na sniadanie, obiad, kolacje, żeby troche przytyc, ale rowniez zeby jakoś szybciej poprawić wygląd sylwetki.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

Nie podaje Pani ważnych informacji na swój temat a mianowicie wagi, wzrostu czy rodzaju aktywności fizycznej, stylu życia. Beż tych informacji nie jest możliwe obliczenie zapotrzebowania kalorycznego ani na składniki odżywcze.
Jeżeli nadal jest Pani zainteresowana pomocą ze strony dietetyka zachęcam do kontaktu:
joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0

Witam. Aby powiedzieć ile dokładnie kalorii powinna Pani spożywać, niezbędny jest wywiad dietetyczny. Zapraszam na konsultacje i jadłospis online: www.lekkoizdrowo.pl. Na pewno należy spożywać regularnie 5 posiłków dziennie, co 3 godziny. Do diety należy wprowadzić takie produkty, które oprócz wysokiej kaloryczności dostarczają też dużo witamin i minerałów:
- orzechy i pestki np. orzechy włoskie, orzechy laskowe, migdały, sezam, słonecznik, pestki dyni, siemię lniane oraz wiórki kokosowe (można je dodawać np. do pieczywa, do musli, do deserów)
- owoce świeże, zwłaszcza banany, awokado, śliwki, gruszki, ananas, winogrona, mango, figi
- w małych ilościach owoce suszone, bez konserwantów (np. morele, figi, daktyle, śliwki, papaja, żurawina)
- przecierowe soki owocowe i warzywne
- od czasu do czasu miód w niewielkich ilościach
- kasze, ryż, ziemniaki, warzywa strączkowe (fasola, soczewica, groch, soja, ciecierzyca)
- pieczywo razowe z dużą ilością ziaren, wyroby z mąki pełnoziarnistej lub Graham (np. makarony, kluski, naleśniki)
- pełnotłuste lub półtłuste produkty mleczne, desery mleczno-owocowe z dodatkiem orzechów
- chude mięso, tłuste ryby morskie, jaja
- masło (w umiarkowanych ilościach)
- codziennie oleje roślinne spożywane na zimno (zwłaszcza do surówek i sałatek, można także dodawać do zup po przyrządzeniu) np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z pestek winogron, olej z pestek dyni, olej sezamowy, olej rydzowy, olej lniany
- świetnym sposobem na przemycenie dodatkowych kalorii są także gęste koktajle owocowe lub warzywne oraz zupy kremy.
- Nie wolno też zapominać o spożywaniu kilku porcji świeżych warzyw i owoców dziennie oraz o piciu wody mineralnej niegazowanej między posiłkami. Nie należy spożywać potraw smażonych, panierowanych, słodyczy, żywności fast-food, mocno solonych oraz typu instant (np. zupki w proszku).
Pozdrawiam serdecznie.

0

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czemu tyję przy aktywnym trybie życia?

Witam, mam 16 lat i moja waga to 50 kg przy wzroście 159 cm. Jednak nie jestem z niej zadowolona... Wcześniej ważyłam 46kg... Teraz tyję, a prowadzę dość aktywny tryb życia: biegam, staram się 3 razy w tygodniu, robię ćwiczenia takie, jak brzuszki itd., czasem jeżdzę na rowerku. Jem dużo owoców oraz warzyw, oraz ciemnego pieczywa, nie jem ziemniaków, piję czerwoną herbatę... No, ale ostatnio nie umiem się pohamować od jedzenia słodyczy. Próbowałam zastąpić je suszonymi śliwkami itd., ale to nic nie daje. Nie wiem, czemu mam teraz nagły apetyt. Przyznam, że od 4 miesięcy nagle zatrzymała mi się miesiączka i od tego momentu zaczęłam powoli tyć. Byłam u ginekologa, ale nic nie wykrył negatywnego, i do dziś nie znam powodu, czemu jej nie mam... Nie wiem, czy to ma jakiś zwiazek z tym nagłym, zwiększonym apetytem? W ciaży to na pewno nie jestem... Pojawiły mi się, niestety, również boczki! Jestem tym załamana, nie wiem, co zrobić. Chcę się pozbyć nagromadzonego tam tłuszczu oraz tłuszczu po wewnętrznej stronie ud... Co mam zrobić, by wysmuklić dane partie ciała i zdrowo się odżywiać? Czego powinnam unikać? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Twoja masa ciała jest prawidłowa.

Jeśli pragniesz wyszczuplić konkretne partie ciała - polecam artykuł: fitness i sport.

W praktyce do otyłości najczęściej przyczyniają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy otyłość powstaje na tle zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Otyłość może być wynikiem zaburzeń hormonalnych:
niedoczynności tarczycy, choroby Cuchinga (kora nadnerczy wydziela kortyzol w nadmiarze), niedoboru hormonu wzrostu, niedoczynności przytarczyc.
Otyłości mogą sprzyjać także niektóre ze stosowanych leków dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

Myślę, że w Twoim przypadku prawdopodobne jest, iż przyrost masy ciała jest pozorny. Prowadzisz intensywny tryb życia - ćwiczysz, a więc rozwinęła się tkanka mięśniowa. Pamiętaj, iż mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa, przez co wskazówka wagi może pokazywać większą wartość. Nie martw się. Lepiej monitorować zmiany w obwodach ciała.

Zatrzymanie miesiączki może wskazywać na zmiany hormonalne.

Pozdrawiam ciepło

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty