Irracjonalne zachowanie u znajomego

witam mam bliskiego znajomego który ma chyba problemy ponieważ ciągle mówi ze nienawidzi ludzi,o sobie mówi ze nie jest człowiekiem,do mnie zwraca się jako do osób trzecich czyli nie ze ty tylko Wy,we wszystkich widzi że coś knuja przeciwko niemu, piszac smsy do mnie nieraz pisze normalnie a noeraz pisze jakies dziwne rzeczy,można z nim normalnie pogadać ale nieraz ma właśnie takie odchyly a jak dojdzie do tego alkohol to już w ogóle inny człowiek ,gada od rzeczy i bez sensu,

Witam Panią. Na początku chciałbym poświęcić uwagę Pani. Napisała Pani, że niepokojące i niezrozumiałe zachowania dotyczą bardzo bliskiego znajomego. Jeśli dzieje się "coś" niepokojącego w bliskiej relacji jesteśmy narażeni na ponoszenie kosztów. Wynika to z naszego zaangażowania emocjonalnego i poczucia odpowiedzialności. Dlatego proszę na siebie uważać. W tej całej sytuacji Pani jest również ważna. Zagrożeniem dla Pani może być sytuacja, w której tylko Pani będzie odpowiedzialna za znalezienie pomocy dla swojego znajomego. Teraz o nim. Kluczowa jest diagnoza czyli rozpoznanie, które może dokonać tylko specjalista (lekarz psychiatra). Pani opis już wskazuje ile jest niewiadomych. Nagle zmiany funkcjonowania z rzeczowego kontaktu na pełen podejrzliwości i irracjonalny. Kolejnym istotnym elementem może być używanie alkoholu. Niestety przy obowiązujących przepisach tylko w jednym przypadku można doprowadzić do badania człowieka wbrew jego woli - kiedy możemy mówić o zagrożeniu zdrowia bądź życia tego człowieka (samego dla siebie) lub kiedy jego zachowanie stanowi zagrożenie dla innych. Dzięki swoim doświadczeniom i obserwacji może Pani rozstrzygnąć czy można w opisanej przez Panią sytuacji mówić o takich okolicznościach. Jeśli tak jest może Pani znaleźć informację w internecie lub korzystając z porady prawnika. Może jednak jest szansa by Pani znajomy wyrazil zgodę na taką wizytę? Ważne by nie działała Pani w pojedynkę. Być może jest ktoś jeszcze w najbliższym otoczeniu Pani znajomego, kto mógłby się zaangażować w plan pomocy. Proszę na siebie uważać. Pozdrawiam Panią