Jak leczyć agresję u dziecka?

Witam mam problem z 2.5letnia córką ,ktora jak sie juz urodzila miala problemy ze snem ,ale teraz gdzie sie zmeczy nawet wtedy nie spi dobrze, bylam juz u neurologa gdzie Pani dr. Przepisala leki dicosen i neospazmine ,ale to nic nie dziala na poprawe snu . Corka chodzi spac o 20 lub 20.30 i spij 0.5godziny gdzie znowu usnie i tak spi godz i znowu sie budzi ,wszyscy aby mowia przejdzie z wiekiem ,a ja widze ze z wiekiem jest jeszcze gorzej. Corka tez ma problemy z agresja czyli bije,gryzie ale najgorsze jest to ze sama sobie tez potrafi zrobic krzywde uderza glowa o podloge ktora jest z plytek lub w sciane glowa jestem bez radna nie mam pojecia do kogo sie udac z takim schorzeniem,a nawet fizjoterapeuta nie mogl pomoc . Prosze o rade co jeszcze moge zrobic zeby wkoncu normalnie funkcjonowac .

Z obserwacji sytuacji domowej u dawnego sąsiada oraz rozmów z nim - niestety, nie będzie lepiej. Z czasem jest coraz gorzej, dziecko czym jest starsze tym jest bardziej agresywne (oraz silniejsze!). Sami na ogół nie bardzo potrafimy zachować dystans - albo odpowiadamy (niestety) agresją albo się wycofujemy ulegając dziecku.

Jeżeli zachowanie agresywne u dziecka nie ustaje lub agresja się nasila, to moim zdaniem jak najszybciej warto/należy skorzystać z pomocy psychologa i koniecznie zapisać się z dzieckiem na wizytę. W przypadku rodziny sąsiadów przyniosło to bardzo pozytywny efekt. Sąsiad - początkowo niechętny terapii rodzinnej - powiedział szczerze, że rozpoczęcie terapii, to była ich najlepszą decyzją.

Ziołolecznictwo dysponuje surowcami zalecanymi w przypadku nadpobudliwości czy bezsenności. Jednak najlepiej byłoby najpierw zidentyfikować problem (wspomniana już wyżej wizyta u psychologa) a potem, jeśli zaistnieje taka konieczność/potrzeba można skorzystać z preparatów ziołowych, oczywiście dopasowanych przez specjalistę do wielu dziecka.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w działaniach.

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl

Potrzebna byłaby zwykła konsultacja dobrego pediatry, który podejdzie holistycznie do opisanego przez Panią problemu z zachowaniem dziecka. Jeśli pediatra wykluczy przyczyny medyczne problemów ze snem, szczerze polecam konsultację psychologiczną. Jak Pani opisuje pojawiły się (lub były od początku) problemy ze snem, a w dzień dziecko jest pobudzone i nie kontroluje swojej złości. Psycholog pomoże sprawdzić, gdzie warto byłoby wprowadzić zmianę, nowe zasady i reguły wychowawcze lub ukierunkuje jak nauczyć dziecko radzić sobie ze złością.

Pozdrawiam

Ewa Pac-Majkut www.pracowniapozytywnychemocji.pl