Jak leczyć niskie poczucie własnej wartości u 19-latki?

Odkąd tylko pamiętam zmagam się z niskim poczuciem własnej wartosci. Nie akceptuję swojego wyglądu zewnętrznego oraz osobowosci. Uważam się za osobę nieudolną i bezużyteczną. Niczego nie potrafię zrobić porządnie. Mam wrażenie że jestem w pewien sposób wybrakowana i że nigdy, ale to nigdy nie będę szczesliwa. Że ludzie mojego pokroju po prostu nie potrafią być szczęśliwi i dlatego przez całe swoje życie uzalają się nad sobą. Czuję że jestem zawieszona w pustce, bez poczucia przynależności. Czasami zdarzają mi się myśli nihilistyczne, rozmyślania o śmierci, ewentualnym samobójstwie. Wiem jednak że nie potrafilabym tego zrobić, ponieważ bardzo chcę żyć, po prostu bardzo często zupełnie nie wiem jak. Mam przyjaciół i wiedzą o moich problemach. Wewnętrznie czuje się jednak bardzo samotna. Mam również problemy ze snem, często wybudzam się przedwcześnie, zdarzają się całe nieprzespane noce. Nie wiem co robić. Nawet jeśli jestem po prostu głupia i niewdzieczna, nawet jeśli wymyślam sobie tylko problemy, bardzo chciałabym zmienić swoje nastawienie. Proszę o pomoc.

Szanowna Pani, w przytoczonych przez Panią informacjach można zauważyć zniekształcenia poznawcze, tzn. dominujące wydają się być automatyczne myśli negatywne. Owe myśli mogą odpowiadać za Pani obniżony nastrój. Myślę, że to bardzo ważne, iż szuka Pani pomocy i deklaruje chęć zmiany. W kwestii trudności ze snem zdecydowanie sugerowałabym konsultacje z lekarzem psychiatrą. Sądzę, że jest to, tuż po napisaniu do mnie, kolejny bardzo ważny krok do poprawy Pani funkcjonowania. Ze względu na deklarowane przez Panią myśli samobójcze sugerowałabym także kontakt z najbliższym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej. Proszę pamiętać, że otrzymana ode mnie, bądź też innego psychologa odpowiedź w Internecie nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, który w Pani sytuacji wydaje się być niezbędny. Myślę także, że to także bardzo ważne, iż jak Pani wspomina są w Pani życiu osoby, z którymi dzieli się Pani swoimi trudnościami. To bardzo ważne, aby korzystała Pani z ich wsparcia psychicznego, ale także w codziennym funkcjonowaniu. Pozdrawiam