Jak leczyć zaburzenia lękowe u 23-latki?

mam 23 lata, w tym roku kończę studia. Jestem w związku od roku, związek na odległość. Zmagam się z lękiem, który stale mi towarzyszy. Boję sie że sobie nie poradzę w życiu, jestem ambiwertyczką i niekiedy mam problem w nawiązaniu kontaktu. Boję się o swój związek, odrzucenia, brak mi wiary w siebie, często podejmuję jakieś działanie ale równie szybko je porzucam, brak mi wytrwałości i chęci do życia. Kiedyś byłam przeciwieństwem tego lecz od roku czuje jakbym żyła w zawieszeniu. jak to zmienic?

Witam,

w leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Dziękuje Pani za zaufanie i że chce Pani sobie pomóc, by żyć aktywnie, pełnie, satysfakcjonująco dla Pani.

Tak, jak Pani sama zauważyła, objawy lękowe wynikają z nieadekwatnej samooceny, jak i zaniżonej samoakceptacji, które to (niestety skutecznie) utrudniają realizację siebie, zgodnie ze swoimi pragnieniami...

Jestem przekonana, że aktywne treningi rozwojowe w Pani sytuacji, takie jak treningi umiejętności społecznych i komunikacyjnych, jak również trening pozytywnego myślenia, autoprezentacji, są to treningi skutecznie zwiększające kompetencje, co pośrednio podwyższa samoocenę i wzmacnia poczucie własnej wartości.
Takie rozwojowe treningi pomagają w również radzeniu sobie z problemami, wyzwaniami, cierpieniami.

Chcę Pani powiedzieć, że umiejętności, o których Pani napisałam, są to umiejętności, których uczy się czasami przez całe życie... gdyż kluczowym jest z jakiego domu generacyjnego się wywodzi, a że często brakowało zdrowej edukacji tych umiejętności,
dlatego jest co robić w życiu...

Z takich treningów mogłaby Pani skorzystać bezpłatnie, są takież organizowane, proszę być w kontakcie z Internetem...

Zachęcałabym Panią również mocno do podjęcia terapii rozwojowej poznawczo-behawioralnej, która byłaby dla Pani skuteczną, przy aktywnej współpracy z Pani strony (w ramach NFZ-tu lub prywatnie).

Życzę Pani zwyczajnej pomyślności w codzienności,
irena.mielnik.madej@gmail.com