Jak mogę rozmawiać z osobą cierpiącą na mitomanię?

Dzień dobry. Chciałam zapytać o metody, jak mogę rozmawiać z osobą cierpiącą na mitomanie? Mój chłopak tak daleko wybiegł fantazją, że wmawia sobie ze jest w armii i ostatnio nawet publikował fotomontaze z jakimiś wojskowymi. Wiem ze jest osobą która wymaga uwagi, płaci za reklamowanie swojego profilu na instagramie. Bywa oschly, ale chciałabym mu jakoś pomoc. Na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie aby zgodził się na terapię. Nie mam pojęcia jak z nim postępować. Proszę o pomoc. Joanna

Witam, kłamstwa mają za zadanie pokazanie życia w jak najlepszym świetle, ukrycie problemów, stworzenie bezpiecznej rzeczywistości, podniesienie samooceny. Samo zweryfikowanie kłamstw z rzeczywistością niewiele może pomóc. Ważne jest aby dotrzeć do źródła powstania skłonności do kłamstwa, dlatego psychoterapia jest tak ważna. Z partnerem może Pani rozmawiać o tym, próbować delikatnie konfrontować z kłamstwami. Nie wiem jak reaguje na uwagi z Pani strony. Mitomania ma wpływ na możliwości i umiejętności nawiązywania szczerych relacji. Kłamstwa wcześniej czy później mogą zostać rozpoznane. Na podjęcie terapii partner zdecydować musi się sam. Pozdrawiam serdecznie

Witam. Pytanie, czy to jeszcze mitomania, czy już zespół urojeniowy... Być może zachowania partnera wynikają z ogromnej potrzeby bycia akceptowanym - proszę więc okazywać mu miłość, wsparcie i uwagę. Może to sprawi, że zaufa Pani i zechce rozważyć pomysł o psychoterapii. Ja bym zachęcała. Pozdrawiam i życzę powodzenia!