Jak mogę zwalczyć napady nadmiernego jedzenia?

Witam, mam na imię Marina, obecnie ważę 68 kg, mam 19 lat, mój wzrost to 166. Z reguły prowadzę mało aktywny tryb życia. Moja aktywność fizyczna polega praktycznie na codziennym dojściu do szkoły (200 m) oraz od czasu do czasu ćwiczenia w domu, typu brzuszki itp. Rok temu stosowałam dietę wysokobiałkową, od której mam powikłania do dziś: schudłam 6 kg i w ciągu miesiąca przytyłam 8. Od tamtej pory mam częste napady nadmiernego jedzenia, mimo iż nie jestem głodna. Mogę zjeść naprawdę dużo, dużo. Mam siostrę, która cierpiała na nadwagę, ale schudła do wagi 70 przy wzroście 175. Byłam u lekarza, ale lekarz nie stwierdził żadnej choroby. Mój jadłospis wygląda następująco. Rano jem śniadanie ok 8, zazwyczaj jest to jogurt, jakieś owoce, następnie między 9 a 12 jem 2-gie śniadanie, np. podwójną kanapkę z serem i masłem. W szkole ogólnie jem mało, ale kiedy jestem sama w domu po południu ok 16, dopiero wtedy zaczyna się obżarstwo. W ciągu 2 godzin potrafię zjeść 2 jogurty, jabłko, obiad, 3 kanapki. Proszę o poradę. Z góry dziękuję, pozdrawiam. Marina.

Witam,

Twoje napady głodu mogą wynikać z nieregularnych i nieracjonalnych posiłków. Powinnaś zacząć kontrolować swoją nadmierną chęć jedzenie- nauczyć się odróżniać głód od zwykłej zachcianki. Złe nawyki żywieniowe i stosowanie diet redukcyjnych w tak młodym wieku są niekorzystne, mogły spowodować rozregulowanie się metabolizmu, w konsekwencji doszło do efektu jojo i do dziś nie możesz się z tym uporać.

Przede wszystkim wstań z kanapy! Nic nie zdziałasz bez aktywności fizycznej. Trudno jest się zmobilizować, ale to jedyny skuteczny sposób na trwały i bezpieczny spadek masy ciała. Najlepiej ćwicz z mamą, siostrą czy przyjaciółką, dzięki czemu nawzajem będziecie się mobilizować. Polecam jogging, rower czy zwykły spacer. Możecie też zapisać się na basen i ćwiczyć w domu. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Musisz też nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych, których do tej pory unikałaś:
- Codziennie jedz:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych)
- Posiłki spożywaj regularnie, co 2-3 godziny tak, aby codziennie spożywać 4-5 posiłków (3 większe i 2 przekąski). Posiłki powinny być małe objętościowo i lekkostrawne.
- Unikaj pieczywa białego- zastąp je pełnoziarnistym
- Pij herbatę i kawę bez cukru
- Unikaj, tzw. bomb kalorycznych- produktów typu fast-food, gazowanych napoji, słodyczy, chipsów, tłustych przekąsek, ciastek i gotowych dań.
- Pij, co najmniej 1,5 l niegazowanej, niesmakowej wody dziennie
- Jeśli nie możesz obejść się bez przekąsek, wybieraj zdrowe. Więcej znajdziesz o nich w artykule http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski.

Więcej na temat zdrowych nawyków żywieniowych znajdziesz na stronie http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pozdrawiam.