Jak najskuteczniej zwiększyć poziom białka i aminokwasów w organizmie?

Jak NAJSKUTECZNIEJ zwiększyć POZIOM i JAKOŚĆ BIAŁKA i AMINOKWASÓW w organizmie? Czy główny sposób to dieta oparta o produkty i suplementy zawierające białko i aminokwasy? Jakie substancje oprócz tego są ważne? Co oprócz diety można robić, aby utrzymywać struktury białkowe i kolagenowe (mięśnie, oczy, stawy...) w jak najlepszej jakości (ich struktura, sprawność i elastyczność)? Skoro stare białka są stale zastępowane nowymi - to czy należy dążyć do przyspieszania tego procesu? Jeśli tak, to jak?

Nie do końca rozumiem jaki ma być cel zwiększenia ilości białka w organizmie. Przy typowej diecie większośc ludzi raczej ma skłonność do spożywania nadmiaru białka co prowadzi do wielu niekorzystnych zmian, m.in do zakwaszenia organizmu (co np. bardzo niekorzystnie wpływa na stawy), obciążenia wątroby i nerek itp. O skutkach nadmiaru białka przy okazji diety Dukana dużo się mówiło i pisało więc można te informacje bez problemu znaleźć. Białka są ciągle zastępowane nowymi, to prawda ale by utrzymać te procesy na właściwym poziomie wystarczy dla osoby mało aktywnej fizycznie 0,8g białka na kilogram masy ciała na dobę więc taka ilość jaką normalnie bez problemu sobie w diecie dostarczamy jedząc mięso, ryby, jaja czy nabiał. Nawet wegetarianie nie mają większego problemu z ilością białka w diecie.