Jak należy się prawidłowo odżywiać?

Od kilku dni mam problem z jedzeniem. Nie mam apetytu, a po zjedzeniu posiłku jest mi ciężko. Dodam, że ostatnio większość czasu spędzam w domu i się uczę, nie uprawiam sportu, jadam dwa posiłku dziennie, jem mało owoców i warzyw. Czy w końcu zaczęły się na mnie odbijać moje zaniedbania związane z jedzeniem? Co zrobić, aby wrócił apetyt? Jeść na siłę, czy mogę zrobić sobie dzień głodówki?

Przyczyn braku łaknienia jest szereg. Zacząć należy od stresu, trudności osobistych, stanów emocjonalnych. Może być również wynikiem dolegliwości czy niedoborów pokarmowych. Najpierw należy zwrócić się o pomoc do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań.
Pamiętaj, że jesz oczami. Jeśli coś źle wygląda, trudno abyś nabrała ochoty na zjedzenie posiłku zwłaszcza, jeśli łaknienie masz niewielkie. Posiłki powinny być kolorowe, pachnące, aromatyczne. Z pomocą przychodzą przyprawy i zioła. Warto zwłaszcza sięgać po te, które mają działanie pobudzające apetyt jak bazylia, papryka ostra, mięta, kminek, kolendra, jałowiec, chrzan, gorczyca, liść laurowy, majeranek, mięta, melisa. Pomocne mogą być również napary, nalewki, soki z dziurawca, rumianku, kopru włoskiego, mniszka lekarskiego, krwawnika, ziela hyzopu. Działanie pobudzające na apetyt wykazuje również szklanka wody z sokiem z cytryny. Nie zapominaj także o takich warzywach jak cebula, por, czosnek, które także delikatnie pobudzają łaknienie.
Posiłki spożywaj częściej w mniejszych porcjach 4-6 razy dziennie, co 2-3 godziny. Powinny być one lekkostrawne, bogate w warzywa, owoce obfitujące w witaminy, składniki mineralne, błonnik, ale również enzymy i kwasy organiczne ułatwiające trawienie. Dzięki temu nie „napychasz” żołądka dużą ilością pożywienia, lecz pozwalasz mu trawić częściej małe porcje dań. Jeśli przyzwyczaisz ustrój do regularnych pór posiłków, o danych godzinach będzie dawał znać o zaplanowanym posiłku poczuciem głodu.
Pamiętaj także, że wysiłek fizyczny wzmaga łaknienie, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Wybierz się więc na spacer, na basen, pojeździć na rowerze. Pewne dobre skutki może przynieść także szczotkowanie suchą szczotką do ciała okolic żołądka czy ciepłe okłady okolic żołądka i wątroby.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com
http://dietetyka-medyczna.pl/