Jak naprawić relacje z mężem po zdradzie?

Zraniłam męża , spotkałam się chłopakiem , którego poznałam na forum., poszłam tylko z nim porozmawiac-nie żeby to był jakiś romans.pisałam z nim 2 dni jak chciałam odejśc,on mnie zgwałcił.wiem moja wina że tam poszłam-sama sobie na to zasłuzyłam. Mąż ma pretensje , że wgóle poszłam i nie pomyslałam co on czuje.Nie chciałam go zranic. Pózniej wstydziłam sie przyznać ale powiedziałam po wielu próbach. Czuje sie strasznie-chciałabym naprawić wszystko bo kocham męża. Jak mam to naprawic?
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Tak naprawdę jako małżeństwo znajdujecie się Państwo w trudnej sytuacji. Pani potrzebuje wsparcia psychoterapeuty, gdyż została Pani zgwałcona, wykorzystana seksualnie, odczuwa Pani poczucie wstydu, a także wyrzuty sumienia, że nadwyrężyła Pani zaufanie, jakim obdarzył Panią mąż. Z kolei dla Pani męża sytuacja też nie jest prosta. Czuje się przez Panią oszukany, gdyż spotkała się Pani z innym mężczyzną, a dodatkowo cierpi, bo skrzywdzono najważniejszą kobietę w jego życiu, czyli jego żonę. Oboje przeżywacie mieszankę trudnych emocji – żal, smutek, przygnębienie, poczucie bycia oszukanym, poczucie zdrady, ale też poczucie niesprawiedliwości i krzywdy. Uważam, że powinniście pomyśleć o terapii małżeńskiej, by spróbować przepracować swoje problemy indywidualnie, ale również wspólnie. Takie spotkania pomogłoby Wam zrozumieć wzajemnie własne uczucia i ułatwiłyby komunikację własnych potrzeb, oczekiwań czy głęboko skrywanych urazów.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam :)
Opisana przez Panią sytuacja sugeruje, że w Waszym małżeństwie problem istnieje od dłuższego czasu. Sam fakt poszukiwania relacji na forum świadczy o tym , że nie potraficie rozmawiać o swoich emocjach, pragnieniach , tęsknotach . Szuka Pani zatem możliwości zaspokojenia potrzeby rozmowy, bliskości w innych źródłach komunikacji - jak np : portale , forum. Tego typu komunikatory jednak niosą za sobą wiele zagrożeń. Często odnajdujemy w nich słowa " klucze", których potrzebujemy od bliskich ,a z jakiegoś powodu nie potrafimy o tym powiedzieć partnerowi, bliskim . Należy jednak pamięta, że nie mamy możliwości sprawdzić , kto jest po drugiej stronie ekranu , a słowa " klucze", które są tam wyrażane mogą być pisane przez doskonałego krasomówcę.
Jeżeli zdecydowaliście się zawalczyć o Wasz związek , ważne jest byście obydwoje usiedli i zaczęli ze sobą uczciwie rozmawiać - zastanowili się gdzie jest przyczyna zaistniałej sytuacji. Opisana przez Panią sytuacja jest SKUTKIEM braku porozumienia w Waszym związkiem a nie PRZYCZYNĄ. Należy zatem poszukać prawdziwej przyczyny zaistniałej sytuacji i zastanowić się, jak i co zmienić w waszym związku byście nie musieli szukać potrzebnych wam emocji w komunikatorach. Ważne jest również byście nie bali się trudnych emocji , które Wam obecnie towarzyszą- takich jak złość , gniew, rozgoryczenie . One są cennym źródłem informacji, które podpowiedzą Wam czego szukacie i potrzebujecie. Rozmawiajcie o tych emocjach , pragnieniach, potrzebach, tęsknotach, a one pozwolą Wam nauczyć się siebie . Życzę powodzenia. :)

Witam,
zdrada niszczy relację i aby ją naprawić, odbudować zaufanie i poczucie bezpieczeństwa potrzebna jest chęć z obu stron. Tego typu sytuacja jest poważnym kryzysem w związku, ale może i też być szansą dla niego. Naprawa jest procesem, nie da się tego zrobić jednym słowem, czynem, na to trzeba czasu i woli obu osób. Zachęcam do konsultacji u psychoterapeuty, który zajmuje się terapią małżeńską.
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak