Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 8 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak naprawić relacje z mężem po zdradzie?

Zraniłam męża , spotkałam się chłopakiem , którego poznałam na forum., poszłam tylko z nim porozmawiac-nie żeby to był jakiś romans.pisałam z nim 2 dni jak chciałam odejśc,on mnie zgwałcił.wiem moja wina że tam poszłam-sama sobie na to zasłuzyłam. Mąż ma pretensje , że wgóle poszłam i nie pomyslałam co on czuje.Nie chciałam go zranic. Pózniej wstydziłam sie przyznać ale powiedziałam po wielu próbach. Czuje sie strasznie-chciałabym naprawić wszystko bo kocham męża. Jak mam to naprawic?
KOBIETA ponad rok temu

Skuteczność terapii grupowych

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Tak naprawdę jako małżeństwo znajdujecie się Państwo w trudnej sytuacji. Pani potrzebuje wsparcia psychoterapeuty, gdyż została Pani zgwałcona, wykorzystana seksualnie, odczuwa Pani poczucie wstydu, a także wyrzuty sumienia, że nadwyrężyła Pani zaufanie, jakim obdarzył Panią mąż. Z kolei dla Pani męża sytuacja też nie jest prosta. Czuje się przez Panią oszukany, gdyż spotkała się Pani z innym mężczyzną, a dodatkowo cierpi, bo skrzywdzono najważniejszą kobietę w jego życiu, czyli jego żonę. Oboje przeżywacie mieszankę trudnych emocji – żal, smutek, przygnębienie, poczucie bycia oszukanym, poczucie zdrady, ale też poczucie niesprawiedliwości i krzywdy. Uważam, że powinniście pomyśleć o terapii małżeńskiej, by spróbować przepracować swoje problemy indywidualnie, ale również wspólnie. Takie spotkania pomogłoby Wam zrozumieć wzajemnie własne uczucia i ułatwiłyby komunikację własnych potrzeb, oczekiwań czy głęboko skrywanych urazów.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Witam :)
Opisana przez Panią sytuacja sugeruje, że w Waszym małżeństwie problem istnieje od dłuższego czasu. Sam fakt poszukiwania relacji na forum świadczy o tym , że nie potraficie rozmawiać o swoich emocjach, pragnieniach , tęsknotach . Szuka Pani zatem możliwości zaspokojenia potrzeby rozmowy, bliskości w innych źródłach komunikacji - jak np : portale , forum. Tego typu komunikatory jednak niosą za sobą wiele zagrożeń. Często odnajdujemy w nich słowa " klucze", których potrzebujemy od bliskich ,a z jakiegoś powodu nie potrafimy o tym powiedzieć partnerowi, bliskim . Należy jednak pamięta, że nie mamy możliwości sprawdzić , kto jest po drugiej stronie ekranu , a słowa " klucze", które są tam wyrażane mogą być pisane przez doskonałego krasomówcę.
Jeżeli zdecydowaliście się zawalczyć o Wasz związek , ważne jest byście obydwoje usiedli i zaczęli ze sobą uczciwie rozmawiać - zastanowili się gdzie jest przyczyna zaistniałej sytuacji. Opisana przez Panią sytuacja jest SKUTKIEM braku porozumienia w Waszym związkiem a nie PRZYCZYNĄ. Należy zatem poszukać prawdziwej przyczyny zaistniałej sytuacji i zastanowić się, jak i co zmienić w waszym związku byście nie musieli szukać potrzebnych wam emocji w komunikatorach. Ważne jest również byście nie bali się trudnych emocji , które Wam obecnie towarzyszą- takich jak złość , gniew, rozgoryczenie . One są cennym źródłem informacji, które podpowiedzą Wam czego szukacie i potrzebujecie. Rozmawiajcie o tych emocjach , pragnieniach, potrzebach, tęsknotach, a one pozwolą Wam nauczyć się siebie . Życzę powodzenia. :)

0

Witam,
zdrada niszczy relację i aby ją naprawić, odbudować zaufanie i poczucie bezpieczeństwa potrzebna jest chęć z obu stron. Tego typu sytuacja jest poważnym kryzysem w związku, ale może i też być szansą dla niego. Naprawa jest procesem, nie da się tego zrobić jednym słowem, czynem, na to trzeba czasu i woli obu osób. Zachęcam do konsultacji u psychoterapeuty, który zajmuje się terapią małżeńską.
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy