Jak nauczyć się ponownie kochać?

Kiedyś byłem bardzo wrażliwy, pełen uczuć. W końcu dopadła mnie depresja, a następnie nerwica. W końcu wszystko przeszło, ale moje emocje zgasły... nie potrafię się już zakochać, praktycznie się nie rozczulam, jestem zimny. Zamiast miłości czuję jedynie zwierzęcy popęd seksualny, podczas seksu nie towarzyszą mi żadne głębsze emocje. Co robić? Z jednej strony dobrze mi z tym, bo jestem teraz bardzo silnym człowiekiem, ale z drugiej strony trochę szkoda, że już nie potrafię np. kochać

Witam Pana Serdecznie,

Włączyła się Panu refleksja, a to znak, że nie chce Pan już być w bliskiej, intymnej relacji w sposób mechanistyczny.

Co robić?
Pozwolić sobie po prostu na bycie dla samego bycia, czyli skupiać się na pięknie relacji z Dziewczyną,
na tej obecności, na dotyku, przytulaniu, nastawić się na zmysłowe odczuwanie sygnałów z ciała.

Pomocnym byłaby dla Pana praca z psychologiem, by mógł Pan dotrzeć do samego siebie, czego Panu serdecznie życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com

Jeśli ma Pan motywację do zmiany- warto skorzystać z pomocy psychologa i rozpocząć psychoterapię. Najczęściej trudności emocjonalne czy zablokowanie wyższych emocji wynika z wcześniejszych zranień lub trudnych doświadczeń. Psycholog pomoże je przepracować, a także wprowadzić zmiany, które ułatwią dalsze funkcjonowanie. Umożliwi to także zrozumienie wcześniejszych przyczyn ( osobowościowych) nerwicy i depresji, a to z kolei ułatwi radzenie sobie w przyszłości (unikanie sytuacji, zachowań, relacji, które nie służą zdrowiu), odzyskanie radości życia oraz satysfakcji z niego.