jak pomóc partnerce dokonać wyboru?

Witam Poznałem w pracy najcudowniejszą, najzabawniejszą i niestety zajętą. Nawiązaliśmy kontakt. Okazało się, że wiele nas łączy. Zakochaliśmy się w sobie. Zostawiłem dla niej dziewczynę. Ona miała zrobić to samo. Twierdzi, że chce być ze mną, twierdzi, że rozmawiała z chłopakiem, ale jakoś za wiele się nie zmieniło. Jakiś czas temu straciła w wypadku chłopaka, z którym była w ciąży. A teraz od paru dni jest smutna. Cały czas mówi, że ma dosyć, wszystko jej jedno. Co robić? Jak jej pomóc?

Witam Pana Serdecznie,

Po prostu być obecnym...
I dać komunikat Dziewczynie, że może na Pana liczyć, kiedy będzie miała taką potrzebę.

Życzę Panu, żeby się udało,
Irena Mielnik-Madej

Podobne uczucia w reakcji na stratę i żałobę mogą stanowić naturalną reakcję adaptacyjną. Jeśli jednak nadmiernie się przedłużają, mogą także wskazywać np na depresję. W tej sytuacji zdecydowanie polecałabym kontakt z psychologiem i w razie potrzeby podjęcie psychoterapii. Szczególnie, jeśli trudności związane są nie tylko ze stratą, ale także zaburzeniami w relacjach oraz emocjach (zakochanie w innym mężczyźnie, nieumiejętność wyboru, trudności w jasnej komunikacji, ciąża). Zachęcenie znajomej do podjęcia leczenia pozwoli jej przyjrzeć się wewnętrznym mechanizmom, uczuciom, emocjom i potrzebom, a także przepracować żal i ból po stracie, być może także poczucie winy itp. Specjalista wesprze dodatkowo w procesie zmiany prowadzącej do lepszej adaptacji, wzrostu satysfakcji z życia, poczucia sprawstwa. Da to szanse na poukładanie swojego życia i relacji. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.