Jak odbudować organizm po usunięciu jelita grubego?

Witam serdecznie, Mam pytanie do ludzi dobrej woli,pomóżcie mi w tym moim cierpieniu ; mąż mój jest po dwóch operacjach w szpitalu na Banacha w Warszawie po usunięciu jelita grubego po czym nastąpiło rozszczelnienie szwów i zapalenie otrzewnej a skutkiem tego było wyłonienie stomii.Proszę o rady przepisy jak odbudować organizm.Ponieważ jest bardzo wycieńczony i traci na wadze ; schudł już 15 kg. Będę wdzięczna za wszystkie słowa . Pozdrawiam, Hanna

Witam,
w takim przypadku, na początku, sprawdzi się dieta lekkostrawna, wysokobiałkowa i wysokokaloryczna. W ciągu dnia można zjadać nawet 5-7 posiłków. Każdy posiłek można wzbogacać np. o twaróg półtłusty; do posiłków można dodawać słodką śmietankę lub masło. Ważne aby posiłki zagęszczać kalorycznie czyli np. jeśli mąż chce zjeść zupę do można do niej dodać np. masło, śmietankę czy jajko. Można również pomyśleć o wprowadzeniu do diety preparatów typu Nutridrink - są one dostępne w aptece bez recepty. Preparaty te są małe objętościowo ale przy tym wysokokaloryczne. Dodatek do codziennego jadłospisu 1-2 preparatów typu Nutridrink to dodatkowo około 600kcal dziennie.
Pozdrawiam
Maja Czerwińska-Rogowska dietetyk Gryfice