Jak pomóc chłopakowi, który jest zamknięty i zestresowany?

Jestem z chłopakiem ponad 4lata, bardzo martwi mnie to, że jest bardzo zamknięty w sobie. Przy mnie jest jak najbardziej dobrze, ale kiedy wychodzimy do znajomych, to jest cały zestresowany, patrzy w ścianę i nie odzywa się. Są to zawsze tylko moi znajomi, ponieważ on nikogo bliskiego nie ma. Martwi mnie to, ponieważ często rezygnujemy ze spotkań, bo on nie chcę, ponieważ czuję się bardzo źle kiedy spędzamy czas z innymi. Ja muszę wymyślać, że nie możemy przyjść. Bardzo mnie to martwi, ponieważ chciałabym wychodzić, bawić się, ale nie chce bez niego. Dodam jeszcze, że oprócz mojej siostry do innych z rodziny się nie odzywa, jest mi wtedy przykro. Czy powinnam to jakoś zmienić czy zaakceptować?

Wita, problem można potraktować z dwóch stron. Leczymy coś, jeśli utrudnia nam to normalne funkcjonowanie. Jeśli Pani chłopak nie widzi w tym problemu, to prawdopodobnie nie będzie miał motywacji, aby udać się do psychologa i popracować nad swoją otwartością na kontakty z ludźmi. Natomiast proponuję rozmowę i delikatne wyjaśnienie mu, że to dotyka również Panią i zwrotnie rzutuje na relacje w waszym związku i jego ocenę.