Jak pomóc dziecku, które wszystkiego się boi?

Mam problem ponieważ mój syn 12 letni od pewnego czasu zaczął się bać wszystkiego i że może się zatruć jest to męczące bo boi się każdej rzeczy dotknąć niewiem jak mu pomóc

Witam!
Jeśli wcześniej syn nie miewał takich stanów lękowych, najlepiej skontaktować się ze specjalistą.
Chłopiec powinien porozmawiać z psychologiem, który pomoże zdefiniować problem i jeśli to konieczne pokieruje dziecko dalej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia, JPluta

Witam, Pani syn od pewnego czasu zaczął się wszystkiego bać. Proszę skonsultować się z psychologiem. Warto przyjrzeć się tej sytuacji, od kiedy pojawiło się zachowanie, z czym jest związane i zdecydować o dalszych krokach. Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Lęk nigdy nie pojawia się bez powodu
i nie można go lekceważyć.
Ważne . żeby poznać jego przyczyny lęku
i na tej podstawie opracować odpowiednią
formę terapii
Należy udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam Panią,
Proponowałabym aby bardzo szczerze porozmawiać z synem na temat jego lęków. Być może w jego otoczeniu: w szkole, w rodzinie w dalszej, bliższej pojawiła się jakaś bardzo trudna sytuacja - nie do rozwiązania, być może jakaś choroba lub śmierć. Może rozmawiały o tym babcie, ciocie lub koledzy, koleżanki. Często inspiratorem lęków są gry komputerowe, horrory czy inne filmy grozy. Proponuję, aby syn nie oglądał filmów gdzie jest przemoc, strzelanina lub morderstwo - nawet w obecności dorosłych. Proszę również aby przestał grać w gry komputerowe (jeżeli to robił), bo one to niosą bardzo duży ładunek lęku. Jeżeli te działania nie przyniosą pozytywnych rezultatów, proszę zgłosić się do psychoterapeuty.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska

Witam Panią.
Niewiele informacji jest zawartych w Pani mailu. Nie wiem przede wszystkim, jak długo chłopiec się tak zachowuje oraz czy coś się wydarzyło w ostatnim czasie w jego lub Państwa życiu, na co mógł zareagować lękiem.
Najbardziej rozsądne jest zapisanie się na konsultację do doświadczonego psychologa dziecięcego lub psychoterapeuty rodzinnego. Po przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu specjalista postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednią metodę pomocy.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl