Jak pomóc dziecku w nawiązaniu kontaktów?

Dzień dobry mam problem z moim synem 7 lat a konkretnie odkąd poszedł do szkoły ma problemy z nawiązywaniem kontaktów. Faktem jest ze nie znał nikogo z klasy ale też sam nie potrafi nawiązywać relacji. Jest jedynakiem ma mało kontaktów z rówieśnikami. Widzę jednak,że bardzo zależy mu na tym by mieć kolegów bardzo się cieszy gdy ktoś to odwiedza. Inną sprawą, że nie umie podtrzymać tej relacji ponieważ brakuje mu tematów jakie interesują inne dzieci typu gry komputerowe piłka nożna on interesuje się uprawa roślin. Chciałabym mu pomóc ale nie wiem jak chciałam to zachęcić do roweru czy piłki ale to to nie interesuje.

Witam

Proponuję skorzystać z pomocy psychologa w najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, który pomoże dziecku lepiej nawiązywać relacje z rówieśnikami. Być może zaproponuje cykl spotkań, podczas których psycholog pomoże rozwinąć pasje u dziecka,rozbudzi zainteresowania i zachęci do nowych kontaktów. Jednocześnie może także zaproponować zajęcia terapii grupowej ,w grupie rówieśniczej, jeśli takie zajęcia Poradnia organizuje, podczas których syn mógłby przepracować pojawiające się u niego blokady przed nawiązywaniem nowych kontaktów i mógłby się nauczyć , jak rozmawiać z innymi dziećmi ,w jaki sposób spędzać w grupie wolny czas i poznałby wiele różnych form zabawy . Wyuczone podczas takich zajęć zachowania dziecko może potem przenosić na inne relacje rówieśnicze w szkole i poza szkołą, będzie umiał także podtrzymywać relacje. Wizyta jest bezpłatna, trzeba się wcześniej umówić. Drugim sposobem jest rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka poprzez dodatkowe zajęcia w placówkach organizujących różnorodne kółka zainteresowań dla dzieci w wieku szkolnym, bądź zainspirowanie syna do trenowania jakiegoś rodzaju sportu , co wiąże się z treningami /także w grupie rówieśniczej/.

Pozdrawiam

Anna Szyda