Jak pomóc koleżance, która nie wierzy w siebie?

Moja koleżanka ma dość poważny problem, nie wierzy w siebie, w swoje możliwości. Od kilku lat interesuje się medycyną, widać, że pomaganiem innym sprawia jej radość. Nadaje się na lekarza. Chciałaby iść na medycynę, ale tu pojawia się jej problem, nie wierzy w siebie. Każdy kto ją zna, wierzy w nią i trzyma kciuki. Z drugiej strony, jeżeli nie medycyna, nie ma pomysłu na życie, nic nie dawałoby jej spełnienia jak ten zawód. Można jej jakoś pomóc?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Brak wiary w siebie, w swoje umiejętności i możliwości oraz brak pewności siebie to zwykle oznaka niskiego poczucia własnej wartości. Niska samoocena skutkuje niską satysfakcją z życia. Zazwyczaj osoby rezygnują w przedbiegach, zanim podejmą się jakiegoś działania. Podobnie jest w przypadku Pani koleżanki, która chce iść na studia medyczne, ale obawia się, że sobie nie poradzi, że nie dostanie się na wymarzone studia. Jak można jej pomóc? Przede wszystkim motywować ją do pracy i zachęcić do tego, by przynajmniej spróbowała podjąć wysiłek, by dostać się na medycynę. Rezygnując z wymarzonego zawodu, może potem żałować całe życie. Jest to jednak tylko doraźne rozwiązanie. Pani koleżanka powinna rozważyć konsultację psychologiczną, by popracować pod okiem specjalisty nad swoją samooceną i samoakceptacją, by zaczęła patrzeć na siebie w miarę obiektywnie, a nie tylko koncentrowała się na słabych stronach i wadach.
Pozdrawiam!

Pytanie czy ona wyraża chęć otrzymania i skorzystania z pomocy? Można pracować nad wiarą w siebie, poczuciem akceptacji i pewności siebie, ale musi tego chcieć sam zainteresowany.

Innym ludziom można pomóc tylko na tyle na ile pozwalają sobie pomóc. Czasami zaakceptowanie tego bywa trudne. Medycyna to z pewnością nie jedyna dziedzina w jakiej można się spełnić i nie jedyna ścieżka do dobrego, szczęśliwego życia. Można oczywiście spróbować namówić koleżankę na wizytę u doradcy zawodowego, psychologa, albo psychoterapeuty, ale tylko do niej należy decyzja czy uda się po pomoc. Tak czy inaczej oby jej się dobrze wiodło.
Więcej informacji o mnie pod adresem https://www.goldenline.pl/jakub-pyka2/
Pozdrawiam
Jakub Pyka