Jak pomóc osobie, którą zgwałcono?

Witam. Dzisiaj moja przyjaciółka została zgwałcona przez kolege z klasy. Nie wiem jak mam z nią rozmawiać i jak się zachowywać po tym zdarzeniu.

Dzień dobry!

Najcenniejszym co może dać bliska osoba, to swoją obecność, czas, uważność i wsłuchiwanie się w potrzeby skrzywdzonej przyjaciółki. Może Pani również informować koleżankę o miejscach gdzie uzyska pomoc i zachęcać do skorzystania z niej - Centrum Interwencji Kryzysowej, Centrum Praw Kobiet, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Pomorskie Centrum Psychotraumatologii, prywatne gabinety psychologiczne itp. Ze względu na fakt, że do zgwałcenia doszło dzisiaj, wciąż możliwe jest wykonanie obdukcji, która będzie dowodem w postępowaniu sądowym. Może Pani zaproponować koleżance swoją obecność i wsparcie podczas wizyty na Policji, w celu zgłoszenia gwałtu. Również Pani zeznania będą istotne.

Pozdrawiam!

Wsparcie i obecność, zrozumienie, pozwolenie na "wyrzucenie" emocji, a także zachęcanie do spotkania z psychologiem powinny być dobra drogą.