Jak pomóc osobie po próbie samobójczej?

proszę o pomoc co zrobić z chłopakiem po próbie samobójczej, leży w śpiączce w szpitalu, co mu powiedzieć jak sie obudzi (o ile w ogóle lekarzą uda się uratować mu życie)? Co zrobić z nim jak wyjdzie ze szpitala? co zrobić żeby go z tego wyrwać? Boję się że się obudzi i niedosyć że będzie żałował że mu się nie udało to od nowa zacznie się doszukiwać braku sensu w życiu. Co zrobić jeśli będzie chciał znowu popełnić samobóstwo i jak go powstrzymać? Pomocy!!!

Witam, proszę motywować go po wyjściu ze szpitala do wizyt u psychologa i podjęcia leczenia. Ta sytuacja Panią także obciąża i uważam, iż dobrym rozwiązaniem będzie jeśli Pani także porozmawia przynajmniej raz o tej sytuacji z psychoterapeutą. Pozdrawiam serdecznie.

Witam,
jedyne co może Pani zrobić to być z nim, towarzyszyć w trudnych chwilach, dawać do zrozumienia, że ma w Pani wsparcie i oczywiście zachęcać do podjęcia terapii. Natomiast stanowczo nie może Pani brać na swoje barki odpowiedzialności za jego zdrowie, skorzystanie z pomocy a tym bardziej za życie. To czy będzie podejmował kolejne próby czy jednak sięgnie po profesjonalną pomoc zależy tylko od niego przy czym niewątpliwie ważne jest zapewnienie mu nienachalnego wsparcia.
Pozdrawiam serdecznie

Najlepszym wyjściem jest skierowanie go do specjalistów (psychiatra, psychoterapeuta). Podobne zaburzenia można leczyć. Wsparcie bliskich będzie na pewno pomocne, jednak nie może Pani brać na siebie odpowiedzialności za jego życie czy leczenie. Zachęcenie go podjęcia psychoterapii jest dobrym pomysłem.