Jak pomóc partnerowi, który przyznał się do problemów z alkoholem?

Witam.. Jestem w związku z partnerem od 3 lat. Od pół roku nadużywa alkoholu ma problemy w pracy i ze swoja byłą żoną (maja razem dziecko,była żona robi mu dużo problemów co do kontaktu z synem) nie chce zemną o tym wszystkim rozmawiać,woli iść do kolegi napić się ,aż tak,że nie jest sam wstanie wrócić do domu,czasem też pije sam ze sobą. Nie jest agresywny wręcz dziwnie spokojny,aż za spokojny. Wczoraj przyznał mi się do problemu i po prosił mnie o pomoc,abym mu pomogła bo sam juz nie daje rady. Nie chce iść na terapię,a ja sama nie wiem jak mam mu pomóc, nie chce ze mną szczerze porozmawiać, próbowałam już tyle razy. Wczoraj przyznał się do problemu z alkoholem okazał łzy gdy nigdy tego nie robił przytuliłam go mocno i obiecałam,że mu pomogę i,że musi być zemną szczery,odpowiedział,że nie może.. Jest bardzo dobrym człowiekiem troskliwym ,pomocnym jest wspaniałym ojcem i partnerem.. Jak mam mu pomóc by było tak jak dawniej. Wspomnę o tym,że kiedyś jego Tata też miał problem z alkoholem, ale po pewnym czasie sam przestał pić.. Proszę o pomoc bo ja już sama nie daje rady.

Dzień Dobry Pani,

Przez samą obecność i deklarację swojego wsparcia dla Partnera jest już Pani pomocna.

Natomiast część przejęcia odpowiedzialności za siebie i swoje życie jest już zależna od gotowości i chęci zmiany Pani Partnera.
Może jedynie Pani zachęcać do podjęcia leczenia (na tyle, na ile Pani może- w zadbaniu również o siebie), jednak nie ma wpływu na decyzję.

Życzę pani, żeby nie zapomniała Pani przede wszystkim o sobie,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam, niestety uzależnione osoby do wyjścia z choroby potrzebują przede wszystkim wzięcia odpowiedzialności za siebie i swój problem. Nie jesteś w stanie pomóc swojemu partnerowi, póki on nie weźmie sprawy w swoje ręce i nie pójdzie na terapię, do grupy AA itp. Uzależnienie jest to choroba z którą należy nauczyć się żyć bo będzie obecna juz do końca Waszych dni. Myślę, że Tobie tez przydałoby się wsparcie i większa wiedza na temat problemu alkoholowego, mechanizmów jakimi posługują się osoby uzależnione itp. Dlatego zachęcam Cię do zapoznania się z ofertą jaką Twoja miejscowość oferuje osobom współuzależnionym. Życzę Ci powodzenia i pamiętaj, że najgorsze co możesz zrobić to wziąć sprawy osoby uzależnionej "w swoje ręce". Przeciwnie- to osoba która ma problem ma się z nim zmierzyć, Ty jesteś tylko towarzyszem i jedyne co możesz zrobić to byc przy partnerze podczas walki- JEGO walki. Pozdrawiam, Monika Góra
www.psycholog.mail.pl