Jak pomóc synowi z autyzmem atypowym?

Witam serdecznie,mqj syn ma autyzm atypowy jest bardzo trudnym dzieckiem oczywiscie chodzi do przedszkola integracyjnego uczeszcza rqwniez na zajecia do fundacji gdzie jego zachowanie jest nienaganne ,jednak gdy wraca do domu albo jesli chodzi o sama droge powrotna jest nie do zniesienia w dom wydziera sie rzuca na podloge bije nas siebie szarpie ubranie itp.prosze powiedziec czy moge liczyc na jakies leki ktqre go uspokoja i kogo prosic o pomoc bardzo prosze o odpowiedz zalamana mama.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W chwili obecnej nie ma „lekarstwa na autyzm”. Istnieje jednak szereg działań interwencyjnych, terapii, metod umożliwiających rozwój i uczenie się osobom z autyzmem, które w dużym stopniu niwelują „niedogodności” związane z autyzmem. Znane obecnie metody terapii autyzmu pozwalają, w większości wypadków, osiągnąć dużą poprawę funkcjonowania dziecka i w sposób znaczący zmniejszyć lub nawet uniknąć niepełnosprawności, będącej jego skutkiem. Warunkiem koniecznym jest bardzo wczesne rozpoznanie problemu, co jest punktem wyjścia do podjęcia specjalistycznego i intensywnego postępowania terapeutyczno-rehabilitacyjnego.

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-atypowy

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Autyzm jest trudną chorobą i bardzo obciążającą dla bliskich. z tego co pani piszę syn jest w stanie nienagannie funkcjonować w fundacji, czyli tam gdzie ma zapewnione odpowiednia warunki, dostosowane do jego wymagać. Być może rozwiązanie problemów z synem będzie stworzenie mu takich warunków. Może pani porozmawiać z lekarzem prowadzącym, z osobami z fundaji i dowiedzieć się więcej odnośnie tego na jakie zachowania syn reaguje dobrze, w jakich sytuacjach jest grzeczny. Pewnie nie zawsze można stworzyć takie sytuacje, ale może to pani pomóc w relacjach z synem.

Zajmuje się żywieniem dzieci z autyzmem. Bardzo ważne w prowadzeniu dziecka jest prawidlowe zywienie. W celu wyciszenia dziecka należy zastosować dietę z ograniczeniem slodyczy, slodkich napoi i w miarę lekkostrawną, 5 posiłków, bez podjadania między posiłkami. Bardzo ważne jest spożywanie prawidlowego śniadania z odpowiednio do wieku dużą zawartością białka, i odpowiedniej kolacji by dziecko wyciszyć, zapewnić sytość i spokojny sen przez całą noc.

Witam.
W kwestii niepożądanych, niewłaściwych zachowań dziecka w środowisku domowym powinna się Pani zwrócić do terapeutów prowadzących terapię chłopca (w przedszkolu, czy fundacji).To oni powinni udzielić Pani rad, jak postepować z tymi zachowaniami. Leki uspakajające w tej kwestii to nie jest najlepsze wyjście z sytuacji. Program terapii ułożony i realizowany przez terapeutów chłopca powinien również uwzględniać pracę nad takimi niepożądanymi zachowaniami, ich korygowanie.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Leki może przepisać lekarz, który prowadzi dziecko: psychiatra, neurolog. Jeśli problem występuje w domu to proszę spróbować zapisać się na warsztaty dla rodziców; zapewne w Fundacji gdzie syn odbywa terapię takowe oferują. Ułatwi to postępowanie z dzieckiem , nauczycie się pewnych strategii. Warto też porozmawiać i uzyskać wskazówki od terapeutów pracujących z Waszym synem.

Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac