Jak poprawić życie seksualne w małżeństwie?

Witam, od pewnego czasu mamy z żoną "kryzys życia seksualnego". Niestety wszystko czego próbuje nie przynosi rezultatu. Pokrótce sprawa wygląda tak, że nasze życie seksualne umarło na jakieś 2 miesiące przed ślubem, wówczas tłumaczyłem sobie to stresem, liczyłem jednak że po ślubie to zwyczajnie minie. Tak niestety nie jest, od naszego ślubu minęło pół roku, mieliśmy w tym czasie zaledwie 3 bądź 4 zbliżenia. Nie było w tym nic przyjemnego... Głupio tak mówić o własnej żonie, którą kocha się nad życie, ale to klasyczny przykład "kobiety kłody", absolutne zero zaangażowania. Niestety takie mechaniczne zbliżenie nie daje absolutnie żadnej satysfakcji. Przed ślubem wszystko było w porządku, sama inicjowała zbliżenia, czerpaliśmy wspólnie przyjemność z seksu i była w to zaangażowana. Teraz mimo moich starań jest totalnie oziębła i na wszystkie sposoby unika zbliżeń. Stosuje wszystkie możliwe wymówki, w większości nieprawdziwe lub zupełnie nie związane z komfortem zbliżenia. Zawsze stawiałem na jej komfort i satysfakcję podczas seksu, szczerze powiedziawszy nie miała prawa narzekać na jakość doznań o czym wcześniej wielokrotnie wspominała. Próbowałem już wszystkich porad internetowych i od znajomych, czułości, romantyczności, podbudowania jej poczucia atrakcyjności. Od 3 tygodni zupełnie przestałem podejmować próby zbliżenia, po pierwszym pocałunku w szyję od razu jak z procy strzał "nic dziś nie będzie". Proszę o pomoc, bo sytuacja mnie męczy i zaczyna przechodzić w poważny problem, rozmów na ten temat żona unika całkowicie. Podejrzewam jakiś problem natury medycznej, ale zupełnie nie mam pojęcia od czego zacząć. Proszę o pomoc.

Dzień dobry, brak ochoty na seks ze strony żony może być wyrazem głębszych problemów emocjonalnych, relacyjnych lub innej jeszcze trudności. Warto o tym z żoną porozmawiać szczerze w atmosferze zaufania i bezpieczeństwa. Jeżeli to nie pomoże, sugeruję konsultację psychoterapeutyczną. Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.