Jak poradzić sobie z myślami samobójczymi u osoby chodzącej na terapie?

witam chodze na psychoterapie pojawily sie mysli samobojcze co dalej co zrobi terapeuta co powinien zrobic czy mozna brac leki na depresje i kontyuwoac terapie czy teraputa ja przerwie bo zacznie sie bac o moje zycie relacja z teraputa mam dobra boje sie ze terapueta mnie opusci albo da mi jeszcze szanse

Na pewno warto o tym powiedzieć i wspólnie przeanalizować możliwości działania w takiej sytuacji. Wszystko jednak zależy od nasilenia myśli samobójczych i możliwości ich kontrolowania. Ważne, by wszystko to omówić podczas psychoterapii. Specjalista przedstawi możliwe scenariusze i rozwiązania, także te związane z korzystaniem z pomocy innych placówek czy ośrodków wsparcia (szpital psychiatryczny, telefon zaufania, ośrodek interwencji kryzysowej) bez konieczności przerywania terapii. Psychoterapeuta ma jednak przede wszystkim obowiązek najlepiej zadbać o Pani życie i zdrowie, co czasem wiąże się z krótkotrwałym zawieszeniem terapii np na okres pobytu w szpitalu, po czym zwykle terapię można kontynuować, gdy stan się ustabilizuje. Ewentualnie warto także porozmawiać o pobycie na dziennym oddziale psychiatrycznym, gdzie pomoc specjalistów zagwarantowana jest codziennie (pobyt dzienny oznacza od ok 8-15 przebywa się w placówce, po tym czasie wraca się do domu), a sytuacje kryzysowe łatwiej opanować niż w przypadku pomocy ambulatoryjnej.

Dzień Dobry Pani,

Zachęcałabym Panią do wniesienia wątku myśli samobójczych,
w osobistej sesji z Terapeutą.

Farmakoterapia równolegle z psychoterapią jest kompleksową i efektywniejszą formą leczenia, tak więc jak najbardziej wskazana.

Z przesłaniem dla Pani tylko satysfakcjonującego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605