Jak poradzić sobie z panicznym strachem przed chorobą?

Witam, Mój problem zaczął się w zeszłe wakacje, pojawił się u mnie paniczny lęk przed zachorowaniem, kalectwem lub śmiercią. Co chwilę mam objawy innej choroby - bolą mnie kości, stawy, mięśnie, żołądek, serce, kręgosłup, głowa, oczy, mam mdłości, zawroty głowy, drętwieją mi kończyny; mam poczucie, że umieram. Ciągle wmawiam sobie choroby, począwszy od stwardnienia rozsianego przez białaczkę i inne nowotwory po tętniaka. Wystarczy, że usłyszę, że ktoś choruje na to lub na tamto i doczytam sobie w Internecie - od razu to mam. Najgorzej jest, jak usłyszę że ktoś w moim wieku choruje, od razu pojawia się myśl, że ja jestem następna. Czarne myśli i niepokój towarzyszą mi niemal ciągle. Byłam dwa razy u lekarza i dwa razy usłyszałam to samo - nerwica; zaburzenia lękowe i somatyzacja. Zaczęłam chodzić do psychologa i brać lekkie środki na uspokojenie, po wizytach czuję się lepiej, ale za dwa dni znów zaczyna mnie coś boleć i ze strachu nie mogę się na niczym skupić. Obecnie przerabiam tętniaka - boli mnie głowa, dokładnie z lewej strony ciągle patrzę w lustro czy powieki mi nie opadają. Dodam, że w mojej rodzinie nie było przypadków tętniaka, zdarzały się wylewy ale z powodu nadciśnienia. Moje ciśnienie jest w normie, czasem trochę za niskie. Czy moje obawy są normalne? A może jestem źle zdiagnozowana? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam,

zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako pomoc i metoda leczenia lęku panicznego.

Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie, jeżeli przeczyta Pani poniższe zrozumie Pani, że prawdopodobnie lekarz miał rację stawiając diagnozę
https://portal.abczdrowie.pl/stres-ten-podstepny-morderca-zabija-po-cichu
http://www.psychotherapie-live.de/nerwica/
Powinna Pani jak najszybciej udać się do psychoterapeuty -
którego Pani musi się specjalizować w chorobach o podłożu stresowym, obniżaniu poziomu stresu. Jak Pani widzi, praktykuję w Warszawie więc bezpośrednio Pani nie pomogę. Jednak jeżeli Pani chce możem umówić się na kilka sesji online przez Skype. Poza tym jestem przeciwnikiem stosowania medykamentów przy nerwicy, ale
psychiatrzy są na ogół innego zdania.
Pozdrawiam i życzę zdrowia

Dzień Dobry Pani,

Tak nie musi być!

Dużo energii zajmują Pani myśli o jednostkach chorobowych i samo nie przejdzie...
Z mojej strony chcę Pani powiedzieć, ze 90 procent tego, o czym myślimy, że się wydarzy..., po prostu nie wydarza się...

Podsumowując, zachęcałabym Panią mocno do mocnego skupienia się na podjęciu i kontynuacji psychoterapii, najlepiej poznawczo-behawioralnej, która byłaby dla Pani najbardziej pomocną .

Z przesłaniem dla Pani tego, co jest Pani najbardziej teraz potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam Panią
Na podstawie Pani opisu można wnioskować, że postawiona
diagnoza jest prawidłowa.
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom
lękowym i atakom paniki.
Ataki paniki należą do grupy zaburzeń nerwicowych.
Zaburzenia lękowe, w tym ataki paniki, nie tylko
dezorganizują życie ale też przynoszą poczucie niepewności
i zagubienia, ograniczają niezależność, hamują aktywność
społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie
w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,
nieumiejętność odpoczywania…
Może pojawiać się też obawa przed chorobami lub przed śmiercią.
Często występują też objawy somatyczne, np. przyspieszone
tętno, podwyższenie ciśnienia krwi, bóle w klatce piersiowej,
zawroty głowy, przyspieszone bicie serca i wiele innych.
Dlatego niezmiernie ważne jest wyleczenie zaburzeń
nerwicowych, ataków paniki.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe, w tym ataki paniki
oraz ich konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Rozumiem, że chodzi Pani na psychoterapię.
Proszę zatem kontynuować psychoterapię.
Wszelkie wątpliwości warto konsultować ze swoim
psychoterapeutą, ponieważ on zna dokładnie Pani
problemy i odpowie rzetelnie na wszystkie Pani pytania.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Dzień dobry. Myślę, ze powinna Pani skorzystać nie tyle z pomocy psychologa, co psychoterapeuty. Psycholog może spotykać się z Panią konsultacyjnie, jednak nie może on poprowadzić terapii. W tym wypadku, aby dojść do podstaw zaburzeń najlepsza będzie psychoterapia psychodynamiczna, która skupi się nie tylko na objawach, ale przede wszystkim na przyczynach Pani problemów. Wbrew pozorom nie jest Pani osamotniona i problem takiego "zarażania się" chorobami zdarza się. Co ważniejsze nie jest Pani skazana na chorobę.

Powinna Pani jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty.

Pozdrawiam http://psychoterapia-krakow.net/