Jak poradzić sobie ze strachem przed wyjazdem z domu?

Od pewnego czasu mam problem z wyjazdami. Przez to zawsze ich unikałam. Wyjeżdżając gdzieś choćby nie daleko wpadałam w panikę, bylo mi słabo, cos strasznego. Teraz musze wyjechać i jak sie okazało nie mam możliwości aby z tego wyjazdu zrezygnować. Czeka mnie długi lot i 2 tyg. pobyt poza domem, boje sie ze bede znów miec lęki i ataki paniki. Czy lekarz pierwszego kontaktu, moj rodzinny moze przepisać mi jakieś leki na mój problem? Później po powrocie pójdę do neurologa, a później jak trzeba będzie do psychologa i psychiatry. Musze miec teraz jakiś lek bo sobie nie poradze☹ prosze o rade

Jeśli chodzi o doraźną pomoc- warto zgłosić się mimo wszystko do lekarza psychiatry (nie trzeba skierowania). Będzie mógł wspomóc farmakoterapią, a przy okazji od razu skieruje do psychologa na psychoterapię. Takie skierowanie ważne jest dłuższy okres czasu a do tego na rozpoczęcie psychoterapii (refundowanej) najczęściej trzeba zaczekać w kolejce, więc warto od razu podjąć działania i zapisać się na leczenie. Szczególnie, że psychoterapia jest najlepszą metodą poradzenia sobie z przyczynami (emocjonalnymi, osobowościowymi) zaburzeń lękowych, a tym samym poradzenia sobie z nimi na trwale.