Jak postępować mając takie niepokojące wyniki?

Dzień dobry, otrzymałam właśnie bardzo niepokojące wyniki ilości żelaza we krwi. Morfologia jest w normie, natomiast żelazo wynosi 227,6 (norma 50-170), UBIC 173(norma 112-346), Transferyna 3,13(norma 2-3,60), TIBC 398 (norma 250-400), ferrytyna 23,8 (norma 4,6-204). Jestem wegetarianką, leczyłam się jakiś czas temu na refluks inhibitorami pompy protonowej, nie przyjmuję suplementów. Wizyty u hematologów są bardzo odległe w czasie, więc może tutaj ktoś będzie wiedział co się dzieje. Wypadają mi włosy, jestem ciągle zmęczona oraz mam problemy z koncentracją. Jestem przerażona tymi wynikami. Proszę o jakąś poradę, jak postępować dalej, co jeść.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry!

Dziękujemy za nadesłane pytanie. Rozumiem, że niepokoi się Pani nieprawidłowym wynikiem badania krwi. Na początku chcę Panią uspokoić - jednorazowo podwyższony poziom żelaza, przy prawidłowych pozostałych parametrach, nie musi oznaczać poważnych problemów ze zdrowiem. Na taki wynik wpływ mogło mieć na przykład to, co Pani jadła w ostatnim czasie. Dlatego w takiej sytuacji zaleca się powtórzenie badania po kilku dniach. Z kolei dość niski poziom ferrytyny (blisko dolnej granicy normy) może świadczyć o niskich rezerwach żelaza w organizmie.

W związku z powyższym, otrzymane wyniki wymagają konsultacji i dalszej diagnostyki. Po pierwsze zachęcam, żeby najpierw skonsultowała się Pani z lekarzem pierwszego kontaktu. Ogólne złe samopoczucie, którego Pani doświadcza, nie musi mieć związku z podwyższonym poziomem żelaza, a może wynikać np. z problemów z tarczycą (niedoczynność), dlatego warto poszerzyć diagnostykę w tym kierunku (oznaczenie z krwi TSH, fT3, fT4).

Do głównych źródeł żelaza w diecie należą produkty zwierzęce: mięso (zwłaszcza czerwone) i jego przetwory, podroby, ryby. Jaja oraz pokarmy roślinne zawierają żelazo w formie gorzej przyswajalnej. Dlatego, jeśli jest Pani wegetarianką, to proponuję na razie wstrzymać się ze zmianami w diecie, aby nie doprowadzić do niedoborów pokarmowych i jak najszybciej odwiedzić lekarza.

Więcej przydatnych informacji na ten temat może Pani znaleźć na przykład w poniższych artykułach w naszym serwisie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszony-poziom-zelaza-co-robic

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wysoki-poziom-zelaza-u-osoby-nie-spozywajacej-miesa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-w-hemochromatozie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-diete-stosowac-przy-nadmiarze-zelaza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-lub-co-moze-byc-przyczyna-zwiekszonego-zelaza-we-krwi

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty