Jak postępować mając takie niepokojące wyniki?

Dzień dobry, otrzymałam właśnie bardzo niepokojące wyniki ilości żelaza we krwi. Morfologia jest w normie, natomiast żelazo wynosi 227,6 (norma 50-170), UBIC 173(norma 112-346), Transferyna 3,13(norma 2-3,60), TIBC 398 (norma 250-400), ferrytyna 23,8 (norma 4,6-204). Jestem wegetarianką, leczyłam się jakiś czas temu na refluks inhibitorami pompy protonowej, nie przyjmuję suplementów. Wizyty u hematologów są bardzo odległe w czasie, więc może tutaj ktoś będzie wiedział co się dzieje. Wypadają mi włosy, jestem ciągle zmęczona oraz mam problemy z koncentracją. Jestem przerażona tymi wynikami. Proszę o jakąś poradę, jak postępować dalej, co jeść.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękujemy za nadesłane pytanie. Rozumiem, że niepokoi się Pani nieprawidłowym wynikiem badania krwi. Na początku chcę Panią uspokoić - jednorazowo podwyższony poziom żelaza, przy prawidłowych pozostałych parametrach, nie musi oznaczać poważnych problemów ze zdrowiem. Na taki wynik wpływ mogło mieć na przykład to, co Pani jadła w ostatnim czasie. Dlatego w takiej sytuacji zaleca się powtórzenie badania po kilku dniach. Z kolei dość niski poziom ferrytyny (blisko dolnej granicy normy) może świadczyć o niskich rezerwach żelaza w organizmie.

W związku z powyższym, otrzymane wyniki wymagają konsultacji i dalszej diagnostyki. Po pierwsze zachęcam, żeby najpierw skonsultowała się Pani z lekarzem pierwszego kontaktu. Ogólne złe samopoczucie, którego Pani doświadcza, nie musi mieć związku z podwyższonym poziomem żelaza, a może wynikać np. z problemów z tarczycą (niedoczynność), dlatego warto poszerzyć diagnostykę w tym kierunku (oznaczenie z krwi TSH, fT3, fT4).

Do głównych źródeł żelaza w diecie należą produkty zwierzęce: mięso (zwłaszcza czerwone) i jego przetwory, podroby, ryby. Jaja oraz pokarmy roślinne zawierają żelazo w formie gorzej przyswajalnej. Dlatego, jeśli jest Pani wegetarianką, to proponuję na razie wstrzymać się ze zmianami w diecie, aby nie doprowadzić do niedoborów pokarmowych i jak najszybciej odwiedzić lekarza.

Więcej przydatnych informacji na ten temat może Pani znaleźć na przykład w poniższych artykułach w naszym serwisie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszony-poziom-zelaza-co-robic

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wysoki-poziom-zelaza-u-osoby-nie-spozywajacej-miesa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-w-hemochromatozie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-diete-stosowac-przy-nadmiarze-zelaza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-lub-co-moze-byc-przyczyna-zwiekszonego-zelaza-we-krwi

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.