Szanowna Pani,
proszę rozważyć pomoc dla siebie w formie psychoterapii, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś
Dzień dobry!
Serdecznie Pani współczuję, że już od kilkunastu lat przeżywa Pani tak duże wewnętrzne cierpienie. Dobrze, że szuka Pani dla siebie pomocy, ponieważ myśli samobójcze, o których Pani wspomina, to bardzo niepokojący objaw i znak, by tę pomoc otrzymać jak najszybciej. Świadomość własnych problemów i gotowość do przyjęcia wsparcia świadczy o dojrzałości oraz jest pierwszym i najważniejszym krokiem do zmiany.
Jak sama Pani pisze, w swoim życiu obsesyjnie koncentruje się na ilorazie inteligencji i to bierze za miarę własnej wartości. Jest to tylko objaw głębszych problemów. Być może cierpi Pani na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) lub obsesyjno-kompulsywne zaburzenie osobowości (OCPD). Ich podłożem jest lęk. Oczywiście diagnozę postawić może tylko specjalista: psycholog kliniczny, psychoterapeuta albo lekarz psychiatra. Więcej na ten znajdzie Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw.
Nie chcę koncentrować się na samej kwestii IQ, ale proszę zwrócić uwagę na następujące fakty:
1.Inteligencja to ważna, ale nie jedyna cecha człowieka. Samo pojęcie inteligencji jest złożone i wykracza daleko poza (najczęściej mierzoną w testach) inteligencję matematyczno-logiczną (tzw. iloraz inteligencji, IQ). Nawet sami naukowcy nie są zgodni co do tego, czym jest inteligencja, stąd wiele koncepcji i metod jej badania.
2.Obecnie przyjmuje się, że istnieje wiele rodzajów inteligencji (koncepcja inteligencji wielorakich H. Gardnera): językowa, matematyczna, przestrzenna, muzyczna, cielesno-kinestetyczna, interpersonalna, intrapersonalna, przyrodnicza.
Nie wiem, jakie jest Pani IQ. Ale z Pani wypowiedzi wnioskuję, że ma Pani rozwiniętą tzw. inteligencję intrapsychiczną (wgląd w siebie, samoświadomość, autorefleksja).
3.Współcześnie wiele badań pokazuje, że znaczenie IQ było wcześniej przeceniane. Okazuje się, że sukces życiowy nie zależy wprost od wysokości posiadanego IQ, tylko szeregu innych cech osobowości i czynników – w tym od motywacji, radzenia sobie z niepowodzeniami, oraz własnej ciężkiej i wytrwałej pracy (koncepcja 10 tys. godzin). Z kolei za powodzenie w relacjach interpersonalnych odpowiadają kompetencje emocjonalne (tzw. Inteligencja Emocjonalna, EQ), które można rozwijać.
Więcej na te tematy przeczyta Pani w artykule: https://relacje.abczdrowie.pl/inteligencja/6955882638027264a.
Psychoterapia to najlepsza droga do odkrycia i rozwiązania przyczyn problemów, a także poznania siebie i nauczenia się nowych, konstruktywnych sposobów radzenia sobie. Jest wiele nurtów psychoterapii. W Pani przypadku prawdopodobnie najodpowiedniejsza byłaby terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym (ang. CBT). Polega ona na nauce rozpoznawania destrukcyjnych myśli i schematów poznawczych oraz zmianie ich na bardziej korzystne. Jednak jest to proces i wymaga czasu. Jeśli doświadcza Pani objawów depresji, takich jak wspomniane w liście: obniżony nastrój, poczucie bezradności i bezsilności, paraliż codziennego funkcjonowania aż do rozważania samobójstwa, powinna Pani jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą. On też pomoże Pani dobrać najodpowiedniejszą formę terapii i pokieruje dalej. Farmakoterapia nie rozwiąże wszystkich problemów, ale odpowiednio dobrane leki zmniejszą nasilenie przykrych objawów i dodadzą sił do rozpoczęcia psychoterapii, czego serdecznie Pani życzę.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak się pozbyć takich natrętnych myśli? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak pozbyć się takich natrętnych myśli i lęku? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Trichotillomania od 14 lat oraz niskie poczucie własnej wartości, unikanie czynności i wewnętrzna blokada – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Natrętne myśli a nieskuteczna lekoterapia – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Natrętne myśli związane z myciem rąk – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Jak się pozbyć tych natrętnych myśli o nowotworze? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak przezwyciężyć natrętne myśli i lęk? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Myśli o krzywdzeniu innych osób a nerwica – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak pozbyć się natrętnych myśli o oddychaniu? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak mam leczyć natrętne myśli? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Jak rozpoznać osoby z niskim EQ? Sprawdź, czy posiadasz te cechy
Inteligencja emocjonalna, znana również jako EQ, o
Osobowość unikająca - czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie
Osobowość unikająca (ang. avoidant personality), o
Masz wysokie IQ emocjonalne? Sprawdź swoją wrażliwość
Pewnie znasz kogoś, kto gdy tylko się pojawia, od