Jak pozbyć się przebarwień po zabiegu usunięcia żylaków?

Witam, około 8 tygodni temu miałam przeprowadzony zabieg miniflebektomii. Pozostały mi praktycznie na całym przebiegu usuniętego żylaka brązowe przebarwienia, które są znacznie szersze niż usunięty żylak, w niektórych miejscach mają szerokość nawet 3,5 cm. Ponieważ usunięto mi żylak o długości ok. 40 cm, noga wygląda fatalnie. 1. Mam pytanie czy zdarza się, że takie przebarwienie pozostaje na stałe, czy istnieją metody wybielania takich przebarwień, jeżeli tak, to jak szybko po zabiegu można je stosować. Dodam, że podczas zabiegu wykonano u mnie 14 nacięć, więc mam 14 blizn, w tej chwili jeszcze sinoczerwonych i nie chciałabym zabiegami wybielającymi pogorszyć ich stanu. Dodatkowo chirurg stwierdził, że mam bardzo cienkie, „pergaminowe” żyły, które podobno rozchodzą się w rękach. Czy taki stan żył może stanowić przeciwwskazanie do zabiegów wybielających. 2. Mam również pytanie o skleroterapię, którą miałam usunąć mniejsze żylaki. Czy „pergaminowe” żyły stanowią przeciwwskazanie, tzn. czy zwiększają one ryzyko pęknięcia żyły podczas skleroterapii i wystąpienia dużych skutków ubocznych. Z góry dziękuję za odpowiedź. pacjentka

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Jednym z częstszych efektów ubocznych usuwania żylaków są przebarwienia skóry w miejscu zabiegu, dotyczą nawet 15 proc. chorych. Przebarwienia te mogą znikać miesiącami. Istnieją zabiegi usuwające przebarwienia - jest to domena dermatologii estetycznej, nie są to zabiegi refundowane. Do części zabiegów niewydolność żylna jest przeciwwskazaniem.

W celu ustalenia najlepszego zabiegu w danej sytuacji odbywają się w takich klinikach konsultacje, tam też jest ustalenie innych warunków zabiegu.

Również skleroterapia, jako działanie niepożądane może dawać przebarwienia skórne. Warunkiem leczenia obliteracyjnego jest wydolność zastawek żylnych (brak refluksu), potwierdzona badaniem dopplerowskim na żyle odpiszczelowej.

Przeciwwskazaniami są: uczulenie na środki obliterujące, zakrzepica żył głębokich, poważne choroby układowe, infekcje układowe lub miejscowe, rozległe zakażenia bakteryjne skóry, ciężkie przypadki niedokrwienia kończyn, nie dające się wyleczyć obrzęki kończyn dolnych, unieruchomienie.

Serdecznie pozdrawiam!