Jak przekonać mamę do badań profilaktycznych?

Dzień dobry, mam nietypowy problem - nie mogę zmobilizować mamy do dbania o zdrowie. Ciężko namówić ją do wykonania choćby prostego badania na cholesterol, jeszcze trudniej do wizyty u lekarza. Jest to tym bardziej dziwne, że mama ma mnóstwo poważnych dolegliwości, czasem czuje się naprawdę bardzo źle, skacze jej ciśnienie, boję się o jej życie. Zastanawiam się, jak tragicznie musiałaby się poczuć, żeby wreszcie zacząć się leczyć. Co mam robić? Naprawdę nie wiem już, co mam robić.

Jeśli Pani matka jest osobą samodzielną to jedyna droga może polegać na edukacji. Tzn. jeśli dostarczy jej Pani rzetelnych informacji związanych z jej wiekiem i aktualnym stanem to powinna podjąć racjonalną decyzję. Ale to pewnie nie jedyny i prawdopodobnie nie najlepszy sposób.

Witam, Pani mama ma problemy zdrowotne ale nie chce się badać, zadbać o swoje zdrowie. Czasem wynika to z lęku przed badaniem, zabiegami medycznymi, diagnozą, zgodnie z zasadą że lepiej nie wiedzieć co nam dolega. W taki sposób tracimy kontrolę nad własnym życiem, a problemy zdrowotne same nie znikną. Rozmawia Pani z mamą, proszę wyjaśnić z jakiej przyczyny nie chce skorzystać z pomocy lekarza. Zwlekanie z pójściem do lekarza jedynie potęguje niepewność co do stanu zdrowia oraz stres z tym związany. Świadomość stanu zdrowia, profilaktyka, jest bardzo ważna. Może warto skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu, który również mógłby porozmawiać z Pani mamą. Pozdrawiam serdecznie