Jak przekonać matkę do wizyty u psychologa?

Witam! Nazywam się Ania i mam 27 lat. Mam problem z moją matką (l. 51). Przez ostatnie dwa lata moja matką wiele przeszła. Zmarła moja babcia, którą mama się wiele lat opiekowała. Następnie brat mojej mamy się powiesił. To ona go znalazła nieżyjącego. Dodam, że w rodzinie od strony mamy jest istotny problem alkoholowy. Zauważyliśmy z bratem, że na mamie to wywarło ogromne piętno. Zamyka się w sobie, jest rozdrażniona i miewa huśtawki nastrojów. Coraz rzadziej bywa zadowolona. Nie jest chętna do przebywania poza domem. Pomyśleliśmy z bratem, że przydałaby się mamie pomoc psychologa. Wstępne i delikatne rozmowy na ten temat nie przekonały jej. Zawsze pojawia się argument "wpierania jej choroby psychicznej" i generalnie bagatelizowanie problemu. Jak możemy przekonać mamę do wizyty u psychologa? Czy są argumenty, które mogłyby ją przekonać? Jesteśmy trochę bezsilni wobec jej argumentów. Z góry dziękuję za pomoc. Każda jej forma będzie przeze mnie doceniona. Pozdrawiam, Ania

Witam!
Wśród wielu osób dojrzałych nadal panuje przekonanie, że wizyta u psychologa równoznaczna jest ze społeczną łatką osoby chorej psychicznie. Dlatego taka wizyta może wywoływać u mamy lęk i opór.
Warto uświadomić jej, że nikt nie będzie jej wpierał choroby psychicznej. Dobrze jest także zaznaczyć, że psycholog to nie lekarz psychiatra. Psycholog to osoba, która pomaga ludziom w trudnej sytuacji, kiedy sami mają trudności z poradzeniem sobie. Warto zachęcić mamę mówiąc jej, że w każdej chwili może zrezygnować z takiej pomocy. Spotkania są dobrowolne i psycholog nie będzie z niej "wyciągał" na siłę przeżyć czy historii, o których nie będzie chciała mówić.
Możecie się z mamą umówić, że pójdziecie z nią na pierwsze spotkanie i będziecie na nią czekać. Kiedy poczuje się niepewnie lub zagrożona, będziecie mogli ją stamtąd zabrać. Warto dać jej również nr telefonu zaufania (np. 116 123), gdzie będzie mogła porozmawiać o swoich problemach anonimowo, ale ze specjalistą. Może dzięki temu zdecyduje się na wizytę u psychologa.

Pozdrawiam

Witam. Mama prawdopodobnie przeżywa spory kryzys, na pewno przydałaby jej się pomoc mądrego psychologa. Polecam Lekturę Kodeksu Etycznego Psychologa; w sieci można też znaleźć informacje na temat tego, czym zajmuje się psycholog, czym psychoterapeuta a czym psychiatra. Żaden psycholog, ani żaden inny specjalista nie wpiera choroby psychicznej. Kontakt z psychoterapeutą to rozmowa z życzliwą, nieoceniająca osobą. Proszę dać Mamie czas na przetrawienie informacji o skorzystaniu z pomocy psychologicznej, wiele osób odczuwa lęk na samą myśl o tym. Mówcie Jej, że się o nią martwicie ale nie naciskajcie, możecie od czasu do czasu delikatnie przypominać o możliwości spotkania się z psychoterapeutą. Ale Mama musi sama do tego dojrzeć. Pozdrawiam i życzę powodzenia!