Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wyniszczająca relacja z matką

Moja relacja z mamą mnie wyniszcza. Od jakiegoś czasu jest do mnie negatywnie nastawiona. Gdy próbuje z nią rozmawiać-odsuwa się ode mnie. Staram się jej pomagać, robię wszystko za nią ona tylko krzyczy co źle robię,co ja sobię wyobrażam, ciągle mówi że jestem głupia i do niczego itp. Zwykłe grzeczne pytanie wytrąca ją z równowagi i okropnie na mnie krzyczy i wyzywa. Nie daje już rady,zaczynam jej nienawidzić. Nie wiem co robić..
ponad rok temu

Leki przeciwdepresyjne

Depresja to choroba cywilizacyjna. Odbiera chęć do życia, zabiera energię. Jak walczyć z depresją? Można stosować leki. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o lekach na depresję.

Witaj A.
Z tego co piszesz, czujesz się bezradna w relacji z matką. Starasz się spełniać jej oczekiwania, a matka zamiast docenić Cię za to, co robisz, zauważa tylko to, czego nie robisz albo robisz - jej zdaniem – nie dość dobrze. Wygląda na to, że cokolwiek zrobisz i tak nie zadowolisz matki, choćbyś nie wiem ja się starała. Piszesz, że to trwa "od jakiegoś czasu". Jeśli wcześniej było inaczej, być może to minie. Może mama ma trudny czas w życiu, nie umie poradzić sobie ze swoimi emocjami i odreagowuje je na tobie. Warto jej jednak pokazywać, jak wpływa na Ciebie to, co robi. Możesz powiedzieć: "Mamo, kiedy na mnie krzyczysz, czuję się... Nie chcę żebyś tak robiła" Może usłyszy... A jeśli nie? No cóż. Trudno się pogodzić z tym, że rodzice nie zawsze są idealni, a czasem wręcz mocno nieidealni. Pamiętaj też, by – choć nie jest to łatwe – starać się nie brać do siebie słów, że jesteś głupia czy do niczego. To nieprawda. Możesz przecież znaleźć wiele dowodów na to, że nie jesteś głupia i nie do niczego. Nie zgadzaj się, by matka mówiła tak do Ciebie. Powiedz: "Gdy mówisz tak do mnie, robisz mi wielką przykrość. Nie mów tak. To nieprawda, że jestem do niczego". Należy Ci się szacunek. Od matki również.
Trzymaj się ciepło.
Marta Dziekanowska

0

Agnieszko, Czy masz kogoś, z kim możesz o tym porozmawiać? Nie jest korzystnie dusić w sobie taki ból, bo wtedy on staje się trudny do zniesienia. Matka ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy samych siebie. Jej słowa mocno zapadają w pamięć, wiele osób zaczyna myśleć o sobie tak, jak mówi o nich ona. Jednak - choć to trudne – pamiętaj, że to tylko słowa jednej osoby. Prawdopodobnie są w Twoim życiu osoby, które myślą o Tobie zupełnie inaczej. TY możesz zacząć myśleć o sobie zupełnie inaczej. Wiem, że trudno jest to zrobić samemu, dlatego poszukaj wsparcia. Przyjaciółka, chłopak... Jeśli masz możliwość, skorzystaj z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Terapeuta nauczy Cię chronić się przez raniącymi słowami matki, pomoże zbudować poczucie własnej wartości i odnaleźć radość w życiu pomimo trudnej relacji z mamą. Pozdrawiam ciepło, Marta Dziekanowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy