Jak poradzić sobie w takiej relacji z matką?

Kontakt z moja mamą sprawia mi dużo bólu. Chciałabym go urwać, ale mam dzieci 10 i 3 lata dla których ona jest naprawde super babcią... Od dziecka uważałam, że moja mama lepiej traktowała moją siostrę. Za każdym razem gdy jej mówiłam o tym że jest mi smutno mówiła żebym nie przesadzała bo niczego mi nie brakuje i nie wsyzstko się kręci wokół mnie. Sytuacji jest sporo, przywykłam do tego. Nigdy nie było z tego powodu żadnych kłótni w rodzinie. Ostatecznie siostra wyszła za mąż za obcokrajowca i mieszkaja w Szwecji. Pewnego razu bardzo mnie obraził (robił to regularnie ale w imię dobrych relacji w rodzinie nigdy nic nie powiedziałam). Dał mojemu niepełnoletniemu bratu zapalić marihuane i zwróciłam mu uwagę bo to było już za dużo. Po tej kłótni zablokowali mój i męża numer telefonu. Moja mama udaje że nic się nie stało. Mam żal że w ich domu w którym powinnam czuć się bezpiecznie nic nie zrobili gdy wyzywał mnie ich zięć. Że teraz gdy moja siostra przyjezdza przyjezdzaja po moje dzieci (ja ich nie mogę odwiezc bo moja siostra nie chce mnie widziec i jestem niemile widziana w domu- tak powiedziala mi moja mama) Gdy powiedzialam że mnie to boli, że od 3 dni nie mogę spać, że ciągle płacze...powiedziała że ja zawsze czegoś siostrze zazdroscilam i żebym nie przesadzala. Dodam, że gdy mojej siostry nie ma w Polsce moje i mamy stosunki są poprawne. Gdy siostra urodziła dziecko, ona do niej poleciała na tydzień. Gdy ja urodziłam i powiedziałam że miłoby było mieć twoje wsparcie powiedziała że jestem zaradna i dam rade, zresztą mam teściową... To są takie małe rzeczy ale ja je ciągle rozpamiętuje... Mam dosyć tej huśtawki, że jednego dnia jest ok i pomagam mojej mamie, idziemy razem z dziecmi na losy a nastepnego mi mówi że nie jestem u niej w domu mile widziana... chce sobie tego oszczedzic. Ale jak nie zabierać moim dzieciom babci...
KOBIETA, 35 LAT 4 dni temu

Witam.

Relacje rodzinne mogą być niezwykle trudne i bolesne, zwłaszcza

gdy odczuwamy niesprawiedliwość i brak wsparcia od najbliższych. Sytuacja, którą opisujesz, jest skomplikowana i wymaga delikatnego podejścia, zwłaszcza ze względu na dzieci. Oto kilka sugestii,

które mogą pomóc:

Zrozum swoje uczucia: Zidentyfikowanie i zrozumienie swoich emocji

jest pierwszym krokiem. Twoje uczucia są ważne i mają prawo istnieć.

Komunikacja: Spróbuj porozmawiać z mamą w spokojny i wyważony sposób. Wyraź swoje uczucia i obawy, bez oskarżeń. Możesz powiedzieć

coś w stylu: "Kiedy siostra jest w Polsce, czuję się odrzucona i zraniona. Chciałabym, abyśmy znaleźli sposób na poprawę naszych relacji."

Granice: Ustal jasne granice w relacji z mamą. Jeśli kontakt z nią

sprawia Ci ból, zastanów się, jak możesz ograniczyć te kontakty,

nie pozbawiając dzieci relacji z babcią. Może warto rozważyć, aby dzieci odwiedzały babcię pod opieką kogoś innego, np. męża czy innego członka rodziny.

Wsparcie emocjonalne: Znajdź wsparcie wśród przyjaciół, terapeuty

lub grupy wsparcia. Rozmowa z kimś z zewnątrz może pomóc Ci spojrzeć

na sytuację z innej perspektywy i znaleźć sposoby na radzenie sobie z bólem.

Priorytety: Pamiętaj, że Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne jest priorytetem. Dzieci potrzebują zdrowej i szczęśliwej mamy. Jeśli relacja

z mamą negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie, być może warto ograniczyć kontakt, przynajmniej na jakiś czas.

Mediacja: Czasem pomoc osoby trzeciej, takiej jak mediator rodzinny, może być pomocna w rozwiązaniu konfliktów i wypracowaniu lepszych sposobów komunikacji i współpracy.

Akceptacja: Może być konieczne zaakceptowanie, że Twoja mama i siostra mają swoje wady i ograniczenia. Staraj się skupić na tym, co możesz kontrolować i jak możesz poprawić swoją sytuację, zamiast próbować zmienić innych.

Twoja sytuacja jest trudna, ale dbanie o siebie i swoje emocje jest kluczowe. Postaraj się znaleźć równowagę między utrzymywaniem relacji

z mamą a chronieniem siebie przed dalszym bólem.

Pozdrawiam Mieczysław Bakun