Jak radzić sobie z kłamstwem w związku?

mój chłopak opklamuje mnie i swoja rodzine w błachych sprawach,rodzine oklamuje juz kupe lat.mnie bardzo kocha ,mial nie palic a zlapalam go na klamstwie.nie mam juz sily kocham go ale boli mnie jak on klamie.a mowil mi ze sie zmieni juz nie raz,ale to takie blache sprawy.jednak skoro obiecal ze przestanie palic w domod milosci a popala ,boli mnie to bardzo.nie wiem czy go mam zostawic?jak sie zachowac?wiecznie go kontrolowac??

Witam,

Kontrolowanie Pani partnera nic tu nie da - zwiększy to tylko frustrację Pani i jego. Pani zamiast czuć się jak jego partnerka będzie czuła się bardziej jak żandarm i ktoś nie mile widziany, on znowu może czuć się cały czas kontrolowany a zatem stronić od Pani i oddalać się emocjonalnie.
Bardzo często gdy łapiemy partnera/partnerkę na kłamaniu (nawet w takich błahych sprawach) wzbudza to w nas obawy i zaburza poczucie bezpieczeństwa. Zaczynamy doszukiwać się i rozmyślać dlaczego ta osoba kłamie, a nasze obawy mogą tworzyć czarne scenariusze.
Warto byłoby aby na spokojnie porozmawiała Pani z partnerem. Opowiedziała mu jak Pani się czuje z tym, że oszukuje Panią i rodzinę. Jakie obawy to w Pani wzbudza i co się wtedy z Panią dzieje. W trakcie takiej rozmowy należy unikać obwiniania - nie mówimy zarzutami i nie koncentrujemy się na tym co on robi, a raczej na tym jak my się czujemy i jak to rozumiemy. Warto jest również podczas takiej rozmowy postarać się zrozumieć i porozmawiać o tym z partnerem skąd mu się to kłamanie bierze. Najprawdopodobniej jest to jego strategia radzenia sobie z różnymi sytuacjami jeszcze z wcześniejszych lat jego życia. Bardzo często tego typu strategia wiąże się z obawami przed reakcją otoczenia gdy mówilibyśmy prawdę.
Jeżeli poczuje Pani bezsilność i niemoc w wytłumaczeniu mu jak bardzo jest to dla Pani ważne, może warto będzie namówić go na wizytę u psychoterapeuty. Czasami warto jest skorzystać z pomocy kogoś z zewnątrz aby wyprostować sprawy, które nie pozwalają Wam czerpać ze związku.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

BRAK ZAUFANIA I NADMIERNA KONTROLA MOGĄ ZNISZCZYĆ WIEŹ I RELACJĘ. JEŚLI JEDNAK NIE BĘDZIE PANI MIAŁA POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA I BĘDZIE SIĘ CZUŁA OSZUKIWANA ( W SPRAWACH BŁAHYCH LUB POWAŻNYCH) , TO CZY WARTO W TAKI ZWIĄZEK INWESTOWAĆ? ZACHĘCAM DO KONKRETNEGO I STANOWCZEGO I POSTAWIENIA GRANIC POPRZEZ POWIEDZENIE OP SWOICH UCZUCIACH, OCZEKIWANIACH I POTRZEBACH I WSPÓLNE USTALENIE REGUŁ I ZOBOWIĄZAŃ. JEŚLI OBOJE PAŃSTWO SIĘ NA NIE ZGODZĄ, A POTEM NIE BĘDĄ ONE PRZESTRZEGANE, BĘDZIE PANI MIAŁA INFORMACJE DOTYCZĄCĄ MOTYWACJI PARTNERA.

Witam. Decyzje co zrobić w takiej sytuacji może podjąć tylko i wyłącznie pani sama. Przedtem warto otwarcie i szczerze porozmawiać z partnerem i opisać mu, jak pani się czuje, gdy on panią okłamuje. Warto zadać sobie pytanie: czy taki partner jest godny zaufania, czy daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju , czy czuje sie pani przez niego szanowana? Powodzenia